CES 2010: Debiutuje Nvidia Tegra 2 (wideo)

Na targach CES Nvidia prezentuje swój nowy układ SoC o nazwie Tegra 2, który skierowany będzie przede wszystkim do segmentu tabletów, ale nie będzie omijać również smartfonów.

W połowie zeszłego miesiąca informowaliśmy was, że druga generacja układu Nvidia Tegra nadchodzi, a teraz możemy z pełną odpowiedzialnością potwierdzić te słowa, bowiem Jen-Hsun Huang, dyrektor generalny kalifornijskiej firmy, oficjalnie zapowiedział go na targach CES. Tegra 2 ma przede wszystkim być przeznaczona dla najszybciej rozwijającego się segmentu w tym roku – tabletów – ale nie pogardzi również dobrymi smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi.

Układ System-on-Chip (SoC) wytworzony jest w technologii 40 nanometrów i składa się z ośmiu niezależnych procesorów. W skrócie: ma być czterokrotnie wydajniejszy od swojego poprzednika, zachowując przy tym niski poziom pobieranej energii.

Tegra 2 zbudowana jest z rdzenia ARM 7, dwóch rdzeni Cortex-A9, pracujących z częstotliwościami do 1 GHz, procesora graficznego (dwukrotnie szybszego niż GPU w starszej Tegrze), a także z procesorów dźwięku, obrazu oraz dekodowania i kodowania materiałów wideo. Dzięki takiej kombinacji procesorów, nowa Tegra jest w stanie dostarczyć trójwymiarową grafikę, płynne odtwarzanie wideo w rozdzielczości 1080p, akcelerację Flash Player 10.1, obsługę maksymalnie 12-megapikselowych czujników oraz obsługę wyświetlaczy o przekątnej ekranu do 15 cali.

Podczas prezentacji w Las Vegas, Huang miał do dyspozycji kilka tabletów opartych na nowej Tegrze i demonstrował na nich trójwymiarowy interfejs użytkownika, surfowanie po Internecie oraz odtwarzanie wideo. Nie zabrakło również gier – tutaj wykorzystano silnik Unreal Engine 3.

W nadchodzących miesiącach powinniśmy spodziewać się prawdziwego wysypu urządzeń (zwłaszcza tabletów) opartych na układzie Nvidia Tegra 2, gdyż jak zapewnia dyrektor kalifornijskiej firmy, w tej chwili istnieje lub jest przygotowanych aż 50 takich urządzeń. Smartfony pojawiają się w dalszej kolejności.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.