CES 2010: Intel prezentuje nową rodzinę procesorów 2010 Intel Core

Intel zaprezentował nową rodzinę procesorów 2010 Intel Core, która ma zapewnić bezprecedensową integrację i inteligentną pracę, w tym dzięki technologii Intel Turbo Boost.

Premierze nowych procesorów Intel Core i7, i5 oraz i3 towarzyszy przejście na nowy, 32-nanometrowy proces produkcyjny, który — po raz pierwszy w historii firmy — zostanie natychmiast wykorzystany do wytwarzania i dostarczania procesorów w różnych, atrakcyjnych dla masowego klienta cenach, a także do zintegrowania grafiki HD wewnątrz procesora. Innowacyjność nowych produktów Intela jest efektem ogłoszonej na początku zeszłego roku inwestycji wynoszącej 7 miliardów dolarów, poczynionej u szczytu globalnej recesji.

Intel przedstawił kilka platform produktowych – ponad 25 procesorów, kontrolerów sieci bezprzewodowej i chipsetów, w tym nowe procesory Intel Core i7, i5 i i3, chipsety Intel 5 Series oraz kontrolery Intel Centrino Wi-Fi i WiMAX z nowymi funkcjami Intel My WiFi. Producenci komputerów mają zaoferować ponad 400 modeli komputerów przenośnych i stacjonarnych opartych na tych produktach, a także 200 modeli urządzeń wbudowanych.

Nowe procesory 2010 Intel Core są wytwarzane w 32-nm procesie technologicznym, który obejmuje drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k). Technologia ta, obok innych rozwiązań, przyczynia się do zwiększenia szybkości komputera przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii.

Szybkość połączona z inteligencją

Nowe procesory do komputerów stacjonarnych, mobilnych i urządzeń wbudowanych są oparte na intelowskiej mikroarchitekturze „Nehalem” i zapewniają „inteligentną” wydajność w typowych zastosowaniach, takich jak słuchanie muzyki, gry, oglądanie i obróbka plików wideo, filmów i zdjęć oraz korzystanie z serwisów społecznościowych. Ponadto cienkie laptopy z nowymi procesorami 2010 Intel Core oferować mają równowagę wydajności, komfortu i długiej pracy na zasilaniu bateryjnym w systemach o grubości mniejszej niż cal.

Nowe procesory Core i7 oraz Core i5 są również wyposażone w technologie Intel Turbo Boost i Intel Hyper-Threading, które zapewniają wydajność dostosowującą się do potrzeb, a zatem inteligentniejsze przetwarzanie danych. Technologia Intel Turbo Boost automatycznie zwiększa wydajność procesora, dynamicznie dostosowując ją do obciążenia, aby w razie potrzeby zapewnić użytkownikowi natychmiastowy wzrost efektywności pracy. Technologia Intel Hyper-Threading pozwala na pracę wielozadaniową, umożliwiając każdemu rdzeniowi przetwarzanie wielu „wątków”, co przekłada się na responsywność i wydajność, połączone z energooszczędnością podczas jednoczesnego wykonywania kilku zadań.

Chipset Intel 5 Series, który obsługuje wszystkie nowe procesory 2010 Intel Core, jest pierwszym rozwiązaniem jednoukładowym Intela, ewoluującym od połączenia komponentów po wprowadzenie szeregu dodatkowych innowacji i funkcji w platformie. Rodzina Intel Core obsługuje również takie energooszczędne techniki, jak „pospiesz się i przejdź w tryb bezczynności” („hurry up and get idle”, HUGI), które umożliwiają procesorom szybkie dokończenie zadań w celu zaoszczędzenia baterii.

Nowa rodzina 2010 Intel Core jako pierwsza integruje grafikę z procesorem przeznaczonym na rynek masowy. Za sprawą technologii Intel HD Graphics procesory zapewniają doskonałą jakość obrazu oraz płynne odtwarzanie wideo wysokiej rozdzielczości (HD). Jest to również pierwsze rozwiązanie zintegrowane obsługujące wielokanałowy dźwięk Dolby TrueHD i DTS Premium Suite. Ponadto technologia Intel HD Graphics obsługuje bez dodatkowej karty graficznej standardowe gry 3D i jest w pełni zgodna z nowym systemem operacyjnym Microsoft Windows 7.

Kolejną intuicyjną funkcją przeznaczoną dla nabywców notebooków jest rozwiązanie Intel Switchable Graphics. Umożliwia ono użytkownikom grającym w intensywne graficznie gry automatyczne przełączanie pomiędzy grafiką zintegrowaną a oddzielną kartą graficzną, bez konieczności ponownego uruchomienia systemu, zapewniając optymalną wydajność i długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Nie tylko laptopy i komputery stacjonarne — procesory do urządzeń wbudowanych

Nowe procesory 2010 Intel Core do systemów wbudowanych są przeznaczone do urządzeń, wykorzystujących funkcje komputera PC w połączonym siecią środowisku, takich jak kioski biletowe, kasy samoobsługowe, bankomaty, znaki cyfrowe, urządzenia medyczne, sprzęt komunikacyjny i maszyny przemysłowe. Na przykład bank może łatwiej zarządzać swoimi bankomatami, a sieć sklepów detalicznych kioskami lub inteligentnymi kasami z wykorzystaniem tych platform procesorowych. Systemy wbudowane mogą optymalizować obciążenia robocze, racjonalizować zużycie energii, zdalnie zarządzać podłączoną siecią, a nawet gromadzić dane z analizy wideo w celu zwiększenia efektywności kampanii reklamowych.

Intel rozszerzył również wybór platform do systemów typu „embedded”, dodając pamięć kodów korekcji błędów do zastosowań wymagających wyższego standardu integralności danych. Procesory do systemów wbudowanych, wraz z chipsetami Intel 5 Series, oferują przedłużony, siedmioletni cykl wsparcia, który lepiej odpowiada okresowi, przez jaki urządzenia te są dostępne na rynku.

Produkty bezprzewodowe, WiMAX i nie tylko

Marka Intel Centrino obecnie reprezentuje bezprzewodowe produkty Intela i jest skierowana do szerszego grona użytkowników niż kiedykolwiek przedtem. Trzy nowe adaptery Intel Centrino Wireless obsługują wielostrumieniową transmisję 802.11n oraz dwa pasma Wi-Fi, oferując użytkownikom nawet 8-krotnie większą szybkość, jednorodne pokrycie i łączność przy niewielkim zużyciu energii. Intel oferuje kompletną linię adapterów, a jego zintegrowane rozwiązanie WiMAX/Wi-Fi obsługuje pasma WiMAX 2,3, 2,5 i 3,5GHz, oferując użytkownikom mobilnym szybkość transmisji sięgającą 20 Mb/s. Wszystkie adaptery obsługują technologię Intel My WiFi, która pozwala zmienić laptopa w „wirtualny hotspot” i bezpośrednio podłączać do niego urządzenia bezprzewodowe. Technologie Intel Embedded IT i Intel Active Management Technology 6.0 umożliwiają firmom zdalne zarządzanie klienckimi urządzeniami Wi-Fi.

Ponadto stacje robocze klasy podstawowej oparte na procesorze Core i5 z grafiką Intel HD albo na procesorach Intel Xeon 3400 z chipsetem Intel 3450 oferują użytkownikom platformę zbudowaną pod kątem wydajności, mocy i niezawodności, jakich wymaga się od profesjonalnych stacji roboczych.

W dalszej części bieżącego kwartału Intel zaoferuje też nową rodzinę procesorów 2010 Intel Core obsługujących technologię Intel vPro, które pozwolą firmom i menedżerom IT wykorzystać sprzętowe funkcje zabezpieczające i administracyjne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.