Eye-Fi – 2 w 1 karta pamięci flash z Wi-Fi

Karty pamięć flash

W chwili kiedy robimy zdjęcie lub filmujemy urodziny naszego dziecka następuje transfer tego zdjęcia do komputera drogą radiową. Jak to się dzieje? O tym za chwilę.

Firma ma w ofercie karty o pojemności 2 GB, 4 GB, 8 GB. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta. Dostępne są w USA i Kanadzie, a w Europie w Anglii (również jedna z polskich firm prowadzi rozmowy na temat wprowadzenia tych rozwiązań do swojej oferty).

Karta Eye-Fi SDHC 4 GB Share Video Wireless model EYE-FI-4SV dostarczana jest z czytnikiem wykorzystującym złącze USB. Pierwszą czynnością jest włożenie czytnika z kartą do złącza USB w komputerze lub notebooku, który musi być podłączony do Internetu. Po chwili następuje inicjalizacja oprogramowania będącego na karcie. Po zainstalowaniu oprogramowania system poprosi o podanie adresu email i hasła które będziecie przyporządkowane instalowanej karcie. Do prawidłowej pracy niezbędne jest, aby komputer lub notebook był połączony z Siecią poprzez router Wi-Fi. Teraz następuje weryfikacja użytkownika (podajemy adres email i hasło) i ukazuje się tablica w której trzeba w zakładce setup zainicjować kartę w sieci Wi-Fi.

Komputer łączy się z serwerem Eye-Fi, uaktualnia firmware karty i zapisuje dane instalacji (jest to proces autoryzacji). W setupie można ustalić miejsce składowania na komputerze zdjęć lub filmów, gdzie media są wysyłane, jak mają być zorganizowane nazwy albumów, tagów, opisów, a nawet można ustalić preferencje dotyczące prywatności w udostępniania witrynach. Kiedy już to jest zrealizowane, wyjmujemy czytnik i kartę z komputera – przekładamy kartę do aparatu fotograficznego i robimy zdjęcia. Z naszych badań wynika, że czas od zrobienia zdjęcia i ukazania się na pulpicie naszego komputera ikony zdjęcia (co jest jednoznaczne z zapisem w wybranym folderze) to około 30 sekund.

Niestety niemal każda nowa technologia wymusza pewne kryteria. Wynika to z zaawansowanego zarządzania energią, które optymalizuje wykorzystanie mocy akumulatorów zastosowanego aparatu. Listę cyfraków które będą działały z prezentowaną kartą znajdziemy na tej stronie. Jest tam przeszło 1000 modeli różnych firm. W zależności od pojemności karty zmieniają się funkcje i usługi jakie domyślnie są z nią oferowane:

To ciekawe połączenie karty pamięci SDHC z technologią bezprzewodową Wi-Fi.
To ciekawe połączenie karty pamięci SDHC z technologią bezprzewodową Wi-Fi.
  • karta 2 GB obsługuje jedynie zapis i transmisję plików JPEG.
  • karta 4 GB poza plikami JPEG obsługuje zapis i transfer plików wideo. Transfer plików odbywa się poprzez Wi-Fi w standardzie IEEE 802.11b/g, a więc niezbyt szybkim. Dodatkowo w tej karcie można wybrać jeden z 25. serwisów społecznościowych jak np. Google Picasa, Apple MobileMe, flickr oraz Facebook pozwalające udostępniać zdjęcia w sieci. Dzięki temu użytkownicy kart Eye-Fi będą mogli bez pośrednictwa komputera przesyłać zdjęcia do iPoda lub iPhone’a.
  • karta 8 GB o najbardziej zaawansowanej technologii zrealizowana w klasie 6 wykorzystuję protokół transmisji 802.11n pozwala dodatkowo zapisywać i transmitować poprzez Wi-Fi pliki w formacie RAW. Dla tej karty dostępne są też płatne usługi: Geotagging – technologia tagowania zdjęć z informacjami geolokacyjnyjnymi poprzez Wi-Fi Positioning Service (cena usługi to około 15 USD na rok); Hotspot Access – usługa w ramach przeszło 10 000 hotspotów (w tym bary McDonalds, hotele, restauracje, lotniska) pozwalająca wykorzystywać otwartą sieć. Pierwszy rok usługi jest za darmo kolejne lata to 15 USD na rok; Ad Hoc Transfers – to kolejna usługa pozwalająca na skonfigurowanie połączenia kamery do komputera. Umożliwia to przesyłanie zdjęć i wideo do komputera bez pośrednictwa routera bezprzewodowego; Endless Memory Mode – to bardzo cenna usługa  – kiedy kończy się nam miejsce w karcie następuje transfer zdjęć do komputera lub Internetu i kasowanie karty. 

Zdjęcia lub filmy, które mają być przesłane bezprzewodowo z tych kart, muszą być zapisane w folderze DCIM na Eye-Fi Card, mieć mniej niż 2 GB i być zapisane w jednym z wymienionych formatów obsługiwanych: mpg – MPEG, mov – Quicktime, flv – Flash Video, wmv – Windows Media, avi – Audio Video Interleave, mp4 – MPEG-4. Eye-Fi nie obsługuje plików wideo w formacie AVCHD.

Do testów wybraliśmy aparat Kodak model EasyShare Z 950 zgodny z zaleceniami producenta karty Eye-Fi. Karta podczas pomiarów uzyskała bardzo dobre wyniki. Średni transfer odczytu na poziomie 20,7 MB/s, podczas zapisu 7,4 MB/s. Miała też bardzo przyzwoity czas dostępu: odczyt 0,653 ms, zapis 85,1 ms (szczególnie zwracajmy uwagę na tryb zapisu – im mniejsza wartość tego parametru tym lepiej). Maksimum transferu w trybie Burst – 29,8 MB/s. Według zapewnień producenta karta jest widoczna i rozpoznawalna przez router Wi-Fi w odległości 27 metrów na zewnątrz i 13 metrów wewnątrz budynku (nasze pomiary potwierdzają te dane z tolerancją 20%).

Specyfikacja technicznaEyeFi 4GB Share Video Wireless EYE-FI-4SV
Dostawcawww.eye.fi
Typ kartySDHC
Standard Wi-Fi802.11b/g
Ochrona Wi-FiStatic WEP 64/128, WPA-PSK, WPA2-PSK
Obsługiwany system operacyjnyWindows XP/Vista/7, Mac OSX 10.4-10.6
Gwarancja12 miesięcy
Cenaok. 250 zł (łącznie z przesyłką)

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News