Happy New (Demoscene) Year part 10

Na 10 miejscu Top100 Pouet.net za rok 2009 wylądowało intro 4-kilobajtowe Sult grupy Loonies (III miejsce na party Breakpoint 2009 w kategorii PC 4k). Imponujące, jak większość produkcji Loonies. Z resztą Loonies rzadko schodzą poniżej 1-2 miejsca w demach i intrach. Na Breakpoincie 2009 mieli jednak wyjątkowo silna konkurencję (o czym za chwilę będzie mowa).

II miejsce w kategorii Combined Demo na francuskim party Main 2009 przypadło produkcji Blunderbuss grupy Fairlight. I tu zaskoczenie – bo mimo pięknych, wyliczonych efektów Blunderbuss ma zupełnie inną poetykę niż typowe demo. Dymki czasu rzeczywistego. Wow!

Na 8 miejscu (oraz III na Assembly 2009 w kategorii PC demo) umiejscowiła się The Golden Path grup United Force i Digital Dynamite. Stylistyka zupełnie nie w moim klimacie. Pomysł na ciągły ruch w jednym kierunku – nie jest nowy, smak i zapach dyskotek lat 70. – również. Były i dema inspirowane Abbą i było też koszmarne (jak dla mnie) The Popular Demo. Ok., jeśli ktoś lubi przekolorowany klimat lat 70. – niech ogląda. Na mnie większe wrażenie robią jednak kolorowe szaleństwa w Deluxe Paincie i tandetne raytracingi z lat 90. Z The Golden Path zapamiętam tylko las w sepii, który przez chwile daje odpocząć oczom od kolorowej orgii na ekranie.

Na siódmym miejscu Rudebox Alcatrazu – kolejne udane intro 4-kilobajtowe, z powyginanym sześcianem, obracającymi się torusami, dobrą synchronizacją obrazu i muzyki oraz jednym z najładniejszych motocykli z Tronu, jakie można upchnąć w tak małym rozmiarze. Z czymś takim Alcatraz po prostu musiał wygrać w Combined 4k compo na Main 2009.

Szóste miejsce okupuje zeszłoroczny zwycięzca Breakpointa w kategorii Amiga demo. Jesus Christ Motocross grup Natue i Traktor pokonał nawet o wiele lepsze Lightshaft Eludów. Punkty za szybkość, traktorowy Tron i muzykę, minus za proste obiekty. Straszliwie to przypomina Smoke Bomb grupy Ozone.

Miejsce wcześniej – kooperacja CNCD, Orange i Fairlightu – dynamiczne demo Frameranger, zdobywca I miejsca na party Assembly 2009 w kategorii PC demo. I słusznie, choć na pewno nie zwyciężyło za lansiarski samochód i żółtego transformea. Już raczej za mocny finał.

Na czwartej pozycji – Spongy grupy TBC – I miejsce na Function 2009 w kategorii PC 256b. Produkcja dla MS-DOS, mieszcząca się w 128 bajtach. Nawet nie próbuje tego komentować. Nagranie wideo poniżej.

Mój tegoroczny faworyt w demach to produkcja grupy ASD – Rupture, zwycięzca The Gathering 2009 w kategorii Combined demo. I kto powiedział, że Matrix musi być zielony, i że w ogóle musi mieć jakieś tekstury?

Drugie miejsce należy do intra Puls stworzonego przez Řrřolę. Po raz pierwszy można było zobaczyć tę produkcję na polskim party Riverwash 2009. Zwyciężyła. 256-bajtowe intro działające w MS-DOS wyświetla ładna, trójwymiarową scenę. W archiwum zawierającym intro można też znaleźć jego kod źródłowy.

Autor Puls, Řrřola, pokusił się także o opracowanie wygaszacza ekranu na bazie Puls, który jest 78 razy większy od swojego DOS-owego odpowiednika. Najlepszy komentarz dla Puls wystawił IQ tym oto obrazkiem.

Po lewej stronie kod, po prawej efekt na maszynie z MS-DOS. Jakieś pytania?
Po lewej stronie kod, po prawej efekt na maszynie z MS-DOS. Jakieś pytania?

Top100 produkcji demoscenowych Pouet.net 2009 otwiera Elevated grup Rgba i TBC. I miejsce na Breakpoincie 2009 w kategorii PC 4k. Ot, taki 4-kilobajtowy, animowany fotorealizm.

W 2009 roku dużo się działo. Wyraźnie widać dominację intr na PC – świadczy o tym pierwsza dziesiątka Top100 Pouet.net. I, co ciekawe, w tym rankingu na samym topie obok siebie znajdują się produkcje 4-kilobajtowe i intra 256- i 128-bajtowe. Kolejne miejsce pokazują, że stare maszyny starzeją się z odpowiednią godnością, i nabierają nowego smaku dzięki fascynatom – wystarczy obejrzec kilka tegorocznych produkcji na Amigę, Atari ST, MSX-a, Commodore 64, Amstrada CPC 6128 i ZX Spectrum 128K. Happy New Year elektroniczny złomie, nawet jeśli masz na karku ćwierć wieku.

Zamiast podsumowania:

Liczba obejrzanych produkcji:

ok. 100

Przyjemność z oglądania i słuchania:

zróżnicowana

Cena:

0 PLN (w tym podatek dla popkultury: 0%)