Happy New (Demoscene) Year part 10

Pierwsza dziesiątka produkcji demoscenowych wg. Pouetu po ściągnięciu na dysk zajęłaby ok. 100 MB. Wszystko przez przerośnięte dema. Bez nich, pięć najlepszych intr zmieściłoby się w niecałych 13 kB.

Na 10 miejscu Top100 Pouet.net za rok 2009 wylądowało intro 4-kilobajtowe Sult grupy Loonies (III miejsce na party Breakpoint 2009 w kategorii PC 4k). Imponujące, jak większość produkcji Loonies. Z resztą Loonies rzadko schodzą poniżej 1-2 miejsca w demach i intrach. Na Breakpoincie 2009 mieli jednak wyjątkowo silna konkurencję (o czym za chwilę będzie mowa).

II miejsce w kategorii Combined Demo na francuskim party Main 2009 przypadło produkcji Blunderbuss grupy Fairlight. I tu zaskoczenie – bo mimo pięknych, wyliczonych efektów Blunderbuss ma zupełnie inną poetykę niż typowe demo. Dymki czasu rzeczywistego. Wow!

Na 8 miejscu (oraz III na Assembly 2009 w kategorii PC demo) umiejscowiła się The Golden Path grup United Force i Digital Dynamite. Stylistyka zupełnie nie w moim klimacie. Pomysł na ciągły ruch w jednym kierunku – nie jest nowy, smak i zapach dyskotek lat 70. – również. Były i dema inspirowane Abbą i było też koszmarne (jak dla mnie) The Popular Demo. Ok., jeśli ktoś lubi przekolorowany klimat lat 70. – niech ogląda. Na mnie większe wrażenie robią jednak kolorowe szaleństwa w Deluxe Paincie i tandetne raytracingi z lat 90. Z The Golden Path zapamiętam tylko las w sepii, który przez chwile daje odpocząć oczom od kolorowej orgii na ekranie.

Na siódmym miejscu Rudebox Alcatrazu – kolejne udane intro 4-kilobajtowe, z powyginanym sześcianem, obracającymi się torusami, dobrą synchronizacją obrazu i muzyki oraz jednym z najładniejszych motocykli z Tronu, jakie można upchnąć w tak małym rozmiarze. Z czymś takim Alcatraz po prostu musiał wygrać w Combined 4k compo na Main 2009.

Szóste miejsce okupuje zeszłoroczny zwycięzca Breakpointa w kategorii Amiga demo. Jesus Christ Motocross grup Natue i Traktor pokonał nawet o wiele lepsze Lightshaft Eludów. Punkty za szybkość, traktorowy Tron i muzykę, minus za proste obiekty. Straszliwie to przypomina Smoke Bomb grupy Ozone.

Miejsce wcześniej – kooperacja CNCD, Orange i Fairlightu – dynamiczne demo Frameranger, zdobywca I miejsca na party Assembly 2009 w kategorii PC demo. I słusznie, choć na pewno nie zwyciężyło za lansiarski samochód i żółtego transformea. Już raczej za mocny finał.

Na czwartej pozycji – Spongy grupy TBC – I miejsce na Function 2009 w kategorii PC 256b. Produkcja dla MS-DOS, mieszcząca się w 128 bajtach. Nawet nie próbuje tego komentować. Nagranie wideo poniżej.

Mój tegoroczny faworyt w demach to produkcja grupy ASD – Rupture, zwycięzca The Gathering 2009 w kategorii Combined demo. I kto powiedział, że Matrix musi być zielony, i że w ogóle musi mieć jakieś tekstury?

Drugie miejsce należy do intra Puls stworzonego przez Řrřolę. Po raz pierwszy można było zobaczyć tę produkcję na polskim party Riverwash 2009. Zwyciężyła. 256-bajtowe intro działające w MS-DOS wyświetla ładna, trójwymiarową scenę. W archiwum zawierającym intro można też znaleźć jego kod źródłowy.

Autor Puls, Řrřola, pokusił się także o opracowanie wygaszacza ekranu na bazie Puls, który jest 78 razy większy od swojego DOS-owego odpowiednika. Najlepszy komentarz dla Puls wystawił IQ tym oto obrazkiem.

Po lewej stronie kod, po prawej efekt na maszynie z MS-DOS. Jakieś pytania?

Po lewej stronie kod, po prawej efekt na maszynie z MS-DOS. Jakieś pytania?

Top100 produkcji demoscenowych Pouet.net 2009 otwiera Elevated grup Rgba i TBC. I miejsce na Breakpoincie 2009 w kategorii PC 4k. Ot, taki 4-kilobajtowy, animowany fotorealizm.

W 2009 roku dużo się działo. Wyraźnie widać dominację intr na PC – świadczy o tym pierwsza dziesiątka Top100 Pouet.net. I, co ciekawe, w tym rankingu na samym topie obok siebie znajdują się produkcje 4-kilobajtowe i intra 256- i 128-bajtowe. Kolejne miejsce pokazują, że stare maszyny starzeją się z odpowiednią godnością, i nabierają nowego smaku dzięki fascynatom – wystarczy obejrzec kilka tegorocznych produkcji na Amigę, Atari ST, MSX-a, Commodore 64, Amstrada CPC 6128 i ZX Spectrum 128K. Happy New Year elektroniczny złomie, nawet jeśli masz na karku ćwierć wieku.

Zamiast podsumowania:

Liczba obejrzanych produkcji:

ok. 100

Przyjemność z oglądania i słuchania:

zróżnicowana

Cena:

0 PLN (w tym podatek dla popkultury: 0%)

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.