Happy New (Demoscene) Year part 6

Pikselowanie łazienki, wyprawa na Alfa Centauri po ducha sceny, raytracing w niecałych 11 kB i najmniejszy demotywator na świecie. To zobaczycie w szóstym odcinku opowieści o Top100 Pouet.net.

Pierwsze miejsce na party Birdie 2009 i 50 w rankingu Pouet.net należy do dema Etch-a-sketch Candeli. Trochę pachnie to The Popular Demo Farbrauschów (co jak dla mnie zupełnie rozmija się z czymś, co wygląda jak demo).

Dobre, oryginalne intra na PC w 64 kB to dziś rzadkość. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest pewnie zeszłoroczna dominacja 4-kilobajtówek. Ale zdarzają się wyjątki – nietypowe wizualnie i swoim rozmiarem (32 kB) na pewno jest intro Atmata grupy Quite, które zajęło VI miejsce na party Breakpoint 2009 (szczególnie polecam obejrzeć kilka ostatnich sekund intra).

Outracks to w mojej opinii wyjątkowo niedoceniona norweska grupa. Być może dlatego, że większość produkcji wychodzących spod ręki //// Outracksów to zaproszenia na imprezy scenowe. Szkoda, bo np. Gamma z 2007 r. powala wizualną formą i doskonale zsynchronizowaną muzyką. Nie inaczej jest w wypadku Submerged – zaproszenia na party The Gathering 2010, które na party Kindergarten 2009 zajęło I miejsce. Gotowi na audiowizualne szaleństwo? No to jazda…Na 47 miejscu coś do posłuchania – musicdysk Back to the Sources opracowany przez NightRadio za pomocą samodzielnie napisanego syntezatora SunVox. Bezpośrednio przed tą dawką syntetycznej muzyki – intro 64 kB o wdzięcznej nazwie Hotel Bar Heroes grupy Portal Process (III miejsce na party Assembly 2009 w kategorii Combined 64k). Wizualnie – ładne, ale zdecydowanie za krótkie!

The Orange Guy francuskiej grupy Adinpsz zajęło I miejsce w kategorii PC demo na Numerica Artparty 2009. Cóż, w sumie to nie ma w tym demie nic, co mogłoby się podobać.

Czy wspomniałem o tym, że w 2009 roku powstało za mało dobrych intr 64 kB? Za to francuska grupa FRequency na Numerica Artparty 2009 pokazała, jak zrobić piękny real time  raytracing w 16 kB (właściwie – nieco ponad 10 kB). Raytro zajęło I miejsce w kategorii PC 64 kB.Ile zajmuje najmniejszy demotywator na świecie? Dokładnie 4 kB, czego dowodzi grupa Quite produkcją Bricks wystawioną w kategorii grafika proceduralna (III miejsce na Breakpoincie 2009). Na 42 miejscu pierwsze Crazy/Wild demo. Opowieść o tym, jak wypikselować w łazience ośmiornicę, w wykonaniu grup Outbreak i Darklite. „Don’t try this at home, I’m professional tiler.” – jak rzecze Thec.

Otwarcie piątej dziesiątki to zaproszenie #2 na Numerica ArtParty#2 Invitation w wykonaniu grupy Cocoon. Trzeba zobaczyć!

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.