Happy New (Demoscene) Year part 7

O tym, że koderzy mają swój własny sposób postrzegania kolorów (muzyki również), wie każdy kto obserwuje scenowe produkcje. Koderska ślepota kolorystyczna zazwyczaj owocuje w demach łączeniem agresywnej czerwieni z wiejskim błękitem i gryzącą w oczy zielenią. I nie inaczej jest w demie COD3R COL0RZ na Nintendo DS oraz Windows, które z resztą zaczyna się jak słynny Debris Farbrauschów. I miejsce na party Assebly 2009 (kategoria Wild demo) oraz 40 w ranku Top100 Pouetu za 2009 rok. Bardzo mi się to demo kojarzy z freewareową gierką De Blob. Pewnie przez te koderskie kolory.Z zupełnie innej (kolorystycznie) bajki pochodzi Scatterpillar grupy Inque, intro 64 kB, które zajęło na Outline 2009 I miejsce w kategorii Commbined demo/intro. I słusznie, co można zobaczyć poniżej (no i te robaczkowe ruchy!)

I miejsce na party The Alternative Party 2009 w kategorii Alternative Demo należy do Bold w wykonaniu grupy Dvik i Joyrex. Pełna 8-bitowego wdzięku, efektów i animacji (no i niezłej jak na możliwości układu dźwiękowego muzyki) produkcja na… MSX-a.

I felt the Earth Breathing to kolejny fenomen w wykonaniu grupy Quite. Śliczny, 4-kilobajtowy obrazek generowany przez plik wykonywalny. I miejsce na party Chaos Constructions 2009 w kategorii Grafika proceduralna. Kategoria nowa w scenowych konkurencjach coraz szybciej zdobywa zwolenników. A efekty tworzone w owych statycznych intrach 4 kB są z miesiąca na miesiąc coraz bardziej zadziwiające. Oby tak dalej, choć nie ma to jak 4-kilobajtówka z dźwiękiem i przytupem…

I felt the Earth Breathing - grafika proceduralna 4 kB
I felt the Earth Breathing – grafika proceduralna 4 kB

Przed I felt the Eart Breathing uplasowała się Ephemera grupy Approximate, intro 74 kB, które zajęło I miejsce na party Sundown 2009 w kategorii Combined 64k/4k. Cacko na miarę Panic Room Fairlightów. Dodam tylko, że Ephemerę naprawdę ogląda się z przyjemnością. Nawet bez świadomości, że mieści się w mniej niż 64 kB.

Lunaquatic grupy Bluflame jest jeszcze mniejszy. 4-kilobajtowe cacko zajęło I miejsce na Evoke 2009 w kategorii PC 4k. I, mimo rozmiaru, jest to intro wielkie. Woda, światło, sześcian, akcja!

Kolejna czterokilobajtówka zajęła II miejsce na Evoke 2009 w kategorii PC 4k, to Paradistance grupy Titan. Nagranie live, wprost z ekranu na party.

16 razy większy od Paradistance – Applied Mediocrity grupy Kakiarts to przeciętne łup, łup, łup, w którym tylko niektóre sekwencje są udane. Intra nie ratuje nawet wykorzystany na początku i na końcu syntezator mowy.

32 miejsce to powrót Farbrauschów do źródeł, czyli fr-062: the cube, demo, które zajęło I miejsce na party The Ultimate Meeting 2009 w kategorii Combined demo. Tylko, jak to już u Farbrauschów bywa – raz wyjdzie im dzieło genialne, za innym zamachem wyjdzie totalny crap, a czasami przyzwoity przeciętniak. I dokładnie taki jest The Cube – wizualnie udany, z przeciętnym i monotonnym audio, no i tylko tych sześcianów mi brak…

Na otwarciu czwartej dziesiątki Patter grupy Iris, grafika proceduralna 4 kB, I miejsce na party Solskogen 2009. I wcale się temu nie dziwię.

Patter grupy Iris - grafika proceduralna 4 kB.
Patter grupy Iris – grafika proceduralna 4 kB.

W końcu dla grupy samców na party nie ma nic ładniejszego niż para piersi na big screenie (równie duże emocje wzbudza tylko podskakujący Boing ball i hasło Amiga Rulez). Również nie będę zaskoczony, jeśli na którymś z przyszłych parties, jakaś grupa wygeneruje erotyk w 64 kB.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News