Lenovo ThinkPad T400s

Smukły, lekki, stylowy i wydajny. Taki właśnie powinien być notebook dla biznesmena. Do takich laptopów zaliczyć możemy model ThinkPad T400s produkowany przez Lenovo. Klasyczna czarna obudowa, o wzmocnionej wytrzymałości, gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo danych i urządzenia, ale także nienaganny wygląd sprzętu. Dodatkowo do wszystkich modeli ThinkPadów dostępnych jest masa dodatków, takich jak baterie o większej pojemności, większe dyski twarde czy stacje dokujące.
Lenovo ThinkPad T400s

Niska wydajność zainstalowanej karty graficznej.

Niska wydajność zainstalowanej karty graficznej.

Co kryje się w środku T400s? Procesor Intel Core 2 Duo SP9400 zapewniający odpowiednią wydajność potrzebną w pracy, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Współpracują z nim dwa gigabajty pamięci RAM, którą możemy łatwo rozszerzyć do czterech oraz zintegrowana karta graficzna Intel GMA 4500M. To ona jest odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na matrycy o przekątnej 14,1 cala o rozdzielczości 1440×900 pikseli. Jest to bardzo dobra rozdzielczość jak na niewielką 14-sto calową matrycę. Na plus wpływa fakt, że matryca jest matowa, co zapobiega odbijaniu się otoczenia w ekranie.

Wydajne wyposażenie, gwarantujące stabilną i wygodną pracę.

Wydajne wyposażenie, gwarantujące stabilną i wygodną pracę.

Co prawda obudowa wyświetlacza nieco się ugina pod naciskiem, ale nie ma to wpływu na wyświetlanie. Ciekawym rozwiązaniem jest wnęka UltraBay w której mieści się napęd DVD. Pozwala ona na zastąpienie go napędem Blu-Ray, drugim dyskiem twardym lub dodatkowym akumulatorem. Patrząc na same zawiasy matrycy, metalowe i pewnie trzymające wieko notebooka, wiadomo iż ma się do czynienia z ThinkPadem. Model ten poznać można jeszcze po zamontowanym pomiędzy klawiszami klawiatury TrackPoincie. Pozwala on jeszcze bardziej precyzyjnie operować kursorem myszy, niż standardowy TouchPad (T400s również ma go na wyposażeniu). Jeśli jesteśmy przy klawiaturze nie sposób nie wspomnieć o tym, że pomimo wysokiego i dość twardego skoku, pisze się na niej wygodnie. Da się jednak zauważyć, że w niektórych miejscach nieco się ugina. Niedociągnięciem jest również brak wydzielonego bloku numerycznego, który zdecydowanie przydaje się podczas pracy z arkuszem kalkulacyjnym. Na plus natomiast możemy zaliczyć fakt iż klawiatura jest oświetlana z góry niewielką, ale wydajną lampką.

Długi czas pracy na baterii, ale są notebooki pracujące dłużej bez zasilania.

Długi czas pracy na baterii, ale są notebooki pracujące dłużej bez zasilania.

Ze względu na umieszczenie zatoki napędu optycznego z prawej strony większość złączy powędrowała na tylną ściankę obudowy. Może to nieco przeszkadzać podczas pracy, gdyż z lewej strony notebooka mamy tylko jeden port USB i slot ExpressCard. W ThinkPadzie T400s wszystko wydaje się być dopracowane, nawet samo zamknięcie matrycy za pomocą dwóch solidnych zaczepów i specjalnej konstrukcji (obudowa matrycy zachodzi na obudowę klawiatury) jest bardzo pewne i nie pozwala na dostawanie się kurzu.

Nad bezpieczeństwem danych zapisanych na mało pojemnym 250-cio gigabajtowym dysku czuwał będzie czytnik biometryczny, a oprogramowanie ThinkVantage pozwoli nie tylko wykonać kopię zapasową systemu, ale również w łatwy i szybki sposób zaktualizować oprogramowanie notebooka. Wszystko to za naciśnięciem jednego niebieskiego przycisku. Oczywiście należałoby wspomnieć o pracy na bateriach, gdyż T400s został wyposażony w akumulator o pojemności

4900 mAh co pozwoliło na prawie pięć godzin ciągłej pracy z wykorzystaniem profilu oszczędzającego energię. Patrząc na ThinkPada T400s można powiedzieć, że został wyposażony prawie we wszystko co jest niezbędne. Znalazło się miejsce na zamontowanie kamery internetowej, a nawet modułu 3G, który zdecydowanie usprawni komunikację i korzystanie z zasobów Internetu.

Niestety produkt o wysokiej jakości, z dopracowanymi w szczegółach podzespołami i oprogramowaniem tani nie będzie, co może stanowić przeszkodę dla dość sporej rzeszy potencjalnych nabywców.

Jarosław Niemyjski