Microsoft żąda od litewskiej witryny torrentowej 43 miliony dolarów

Microsoft wyciąga ciężkie działa do walki z piractwem. Wraz z litewską organizacją LANVA chce zlikwidować w tym kraju największy katalog plików BitTorrent – LinkoManija.

Microsoft i LANVA wytoczyli proces litewskiej witrynie torrentowej o nazwie LinkoManija – obie firmy żądają odszkodowania 43 milionów dolarów za straty poniesione w wyniku działania serwisu. Wyegzekwowanie tej kwoty się najprawdopodobniej nie uda – lokalne prawo pozwoli tylko na maksymalną kwotę kary, która wynosi 53 000 dolarów, jednak straty mogą być znacznie większe – operator witryny, Kestas Ermanas, ma obecnie w wyniku pozwu zamrożone zasoby i konta bankowe. Oficjalnym powodem pozwu są nielegalnie udostępnione kopie pakietów Office.

Kestas Ermenas utrzymuje, że witryną przestał zarządzać w grudniu ubiegłego roku. Utrzymuje też twierdzi, że nie otrzymała żadnego ostrzeżenia od Microsoftu. – Poinformowaliśmy ich o naszej woli do współpracy i poprosiliśmy o łącza do plików, do których oni mają prawa. Nawet nam nie odpisali – komentuje Ermanas. Microsoft i LANVA chcą również postawić przed sądem użytkowników LinkoManija – 106 osób otrzymało już powiadomienia od policji, rozprawa pierwszej z nich ma ruszyć w przyszłym miesiącu.

Źródło: TorrentFreak
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.