Google Nexus One jako pierwszy otrzyma aktualizację do Gingerbreada

Oficjalna premiera telefonu Google’a – wszystko o Nexus One!

Google Nexus One

Właśnie zakończyła się konferencja prasowa firmy Google, na której oficjalnie zaprezentowano pierwszy telefon marki Google. Nexus One, bo o nim mowa, był zdecydowanie gwiazdą wieczoru, ale spotkanie zaczęto od statystyk – platforma Android jest obecna w tej chwili na dwudziestu urządzeniach, które dostępne są w 59 sieciach komórkowych w 48 krajach. Androida przetłumaczono już na 19 języków. Ale do rzeczy.

Mobile Blogger ocenia Nexus One!

Smartfon Nexus One został zaprojektowany w bliskiej współpracy z firmą HTC, dlatego jednym z gości jest prezes HTC – Peter Chou. – Kilka lat temu ujawniliśmy nasze pierwsze produkty z Androidem. To jest jednak jeden z najlepiej zaprojektowanych telefonów przez HTC w całej historii. Zamknięty jest w estetycznej obudowie i posiada 3,7-calowy ekran dotykowy AMOLED oraz procesor Snapdragon 1 GHz – mówi Chou.

Specyfikacja sprzętowa:

Czas na nieco bliższe spojrzenie na Nexus One. 3,7-calowy ekran AMOLED oferuje rozdzielczość HVGA (480 x 800 pikseli) i cechuje się głębokim kontrastem. Panel jest pojemnościowy – jednak Google dopiero rozważa dodanie multidotykowych możliwości poprzez oprogramowanie. Procesor Snapdragon z taktowaniem 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM zapewni szybkość urządzenia. Do nawigacji posłuży trackball z kolorowymi, kontrolnymi diodami LED. Znajdziemy tu również czujniki bliskości oraz światła, cyfrowy kompas, system nawigacji satelitarnej oraz 512 MB wbudowanej pamięci flash, na której przechowywane będą aplikacje. W kolejnych wersjach systemu, aplikacje będzie można przechowywać również na kartach pamięci.

Z tyłu obudowy czeka na nas 5-megapikselowy aparat cyfrowy z fleszem LED, autofokusem i możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 720 x 480 pikseli przy prędkości 20 fps-ów. Obecne jest również 3,5-milimetrowe wyjście słuchawkowe, łączność Bluetooth stereo, WiFi b/g/n oraz funkcja aktywnego ograniczania hałasu. Telefon pracuje w standardzie UMTS HSDPA 7.2Mbps. Nexus One jest dość kompaktowy – mierzy 11,5 milimetra grubości, zaś waży 130 gramów.

Oprogramowanie – Android 2

.1

:

Pora na oprogramowanie. Smartfon opiera się na systemie Android 2.1. Więcej, bo aż pięć paneli na ekranie domowym – dla skrótów i widżetów. Jednym z nich jest nowy widżet pogodowy, który korzysta z nawigacji GPS. Można śledzić zmiany temperatury i wilgotności minuta po minucie. Nowy Android to również nowy framework 3D – trójwymiarowa technologia ma być wszechobecna w Nexusie One.

Otrzymujemy również nowy system wizualizacji fotografii, wykonany we współpracy z Cooliris. Zdjęcia można sortować po dacie, godzinie, lokalizacji itp. Do przeglądania fotografii przydatny jest wbudowany akcelerometr. Rozpoznawanie mowy to jedna z głównych zalet nowego Androida. Każde, dosłownie każde okienko do wpisywania tekstu w platformie Google’a posiada możliwość kontroli głosowej. Funkcja „speech to text” odbywa się po stronie serwera, a nie lokalnie.

A teraz, niespodzianka! Aplikacja Google Earth dla systemu Android, wykorzystująca zdjęcia typu panning oraz perspektywy 3D. Funkcja głosowa również działa w Google Earth – mówiąc „wulkan Fuji” aplikacja od razu pokazuje nam górę.

Bateria:

Teraz czas na baterię, którą ładować można poprzez port USB lub ładowarkę sieciową. Po naładowaniu można rozmawiać przez 10 godzin w sieci 2G lub 7 godzin w sieci 3G. W trybie czuwania telefon wytrzyma do 250 godzin w sieci 3G. Przy włączonym WiFi korzystać z Internetu będzie można przez 6,5 godziny, natomiast odtwarzać filmy można przez 7 godzin, a muzykę – przez 20 godzin.

Gdzie kupić?

To tylko przedsmak tego, czego Google jest w stanie dokonać. Nexus One nie jest jedynym telefonem z Mountain View – to początek serii urządzeń, które Google wprowadzi na rynek. Telefon będziemy można kupić zarówno u operatora, jak i poprzez witrynę internetową www.google.com/phone. W tym sklepie będzie można kupić również inne telefony z systemem Android, na przykład firm Motorola czy HTC.

Cena

Nexus One bez simlocka i bez żadnej umowy będzie kosztować 529 dolarów (około 1500 złotych). W sieci T-Mobile przy podpisaniu kontraktu, jego cena wyniesie 179 dolarów. W zestawie otrzymamy 4-gigabajtową kartę pamięci microSD, którą we własnym zakresie można rozszerzyć do 32 GB.

Dostępność:

Niestety, w dniu dzisiejszym jedynie mieszkańcy USA, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Hong Kongu mogą zamówić Nexusa One, przez stronę internetową lub operatora T-Mobile. Google obiecuje, że smartfon pojawi się już wkrótce również w innych krajach.

Na następnej stronie zbiór najciekawszych filmików o Nexus One. Zbiór będzie sukcesywnie poszerzany.