Ponad 20 000 uczestników z całej Polski będzie rywalizowało o tytuł Mistrzów Internetu w olimpiadzie DialNet Masters

Pół stadionu – to mało dla uczestników olimpiady DialNet Masters!

Rekordowa liczba chętnych do udziału w IV edycji konkursu świadczy o ogromnym powodzeniu przedsięwzięcia i stale wzrastającej randze tej naukowo-rozrywkowej imprezy.

– Format organizowanej od czterech lat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters zyskał akceptację zarówno samych uczestników, jak i wspierających nas partnerów – podkreśla Robert Banasiak, wiceprezes Telefonii DIALOG S.A. – Dowodzą temu powroty drużyn, które rywalizowały o wygraną w poprzednich edycjach. Kto choć raz zazna smaku olimpiady, emocji i ducha walki, które są nieodłącznymi jej elementami, ten będzie do nas wracał – dodaje.

– Cieszę się, że kolejny raz jesteśmy patronem olimpiady. Dzięki takim inicjatywom poznajemy wielu młodych zdolnych ludzi, którzy zarażają nas ciekawymi pomysłami. Właśnie w ten sposób w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej pojawiła się na przykład sieć Jabber, dzięki której można się kontaktować przez internet, nie uzależniając tego od wyboru jednego konkretnego oprogramowania – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Tegoroczna edycja olimpiady DialNet Masters startuje w nowej formule. Telefonia DIALOG po raz pierwszy do uczestnictwa w konkursie zaprasza osoby z niepełnosprawnością, gdyż jako organizator czuje się odpowiedzialna za integrację społeczną młodzieży. Olimpiada podkreśla prawo każdego człowieka do bycia pełnoprawnym członkiem społeczeństwa i przeciwdziała zjawisku wykluczenia społecznego.

– Zasada nietworzenia odrębnych kategorii konkursu DialNet Masters dla osób z niepełnosprawnością pokazuje, że ta grupa społeczna ma wiedzę i cenne umiejętności w takim samym wymiarze jak pozostała młodzież – mówi Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. –Elementem łączącym wszystkich uczestników olimpiady powinna być inteligencja i sprawność intelektualna. Jest to szczególnie istotne w kontekście Roku 2010, który został uznany Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Olimpiada DialNet Masters jest ważnym krokiem w stronę integracji osób z niepełnosprawnością ze środowiskiem młodzieży sprawnej. Formuła olimpiady powinna stać się normą wszystkich konkursów naukowych – dodaje.

Nowością olimpiady – zgodnie z duchem integracji pokoleń – są także zespołowe szkolenia komputerowe dla osób starszych: „Surfuj z Seniorem”. Dzięki nim, łącząc naukę z przyjemnością, osoby starsze poszerzają swoją wiedzę o internecie i nowych technologiach. Mastersi, czyli uczestnicy olimpiady, przełamują bariery: wiekowe, mentalne, intelektualne i sprawnościowe.

Podczas czerwcowego Wielkiego Finału okaże się, którzy spośród kilkudziesięciu tysięcy uczestników, zdobędą tytuł Mistrza Internetu (10 osób) i w nagrodę pojadą do Szwajcarii. W programie nagrody-wycieczki będzie m.in. zwiedzanie siedziby CERNu i spotkanie z inżynierami Google’a.

– Wraz z partnerami fundujemy naprawdę atrakcyjne nagrody, ponieważ doceniamy trud i wysiłek, ogrom pracy, który trzeba włożyć, aby pokonać ponad 20 tysięcy znakomitych uczestników konkursu – podkreśla Robert Banasiak.

Olimpiada udowadnia, że inwestycja w wiedzę się opłaca i to nie tylko dlatego, że uczestnicy wygrywają cenne nagrody rzeczowe i atrakcyjne wycieczki (zwycięzcy dotychczasowych edycji zwiedzili USA, Francję i Chiny). Udział w DialNet Masters daje wiele satysfakcji, możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz doskonalenia wiedzy w obszarze internetu i nowych technologii, uczy pracy zespołowej, współpracy z zespołem i reguł integracji. DialNet Masters kładzie nacisk przede wszystkim na umiejętności praktyczne i etyczne zachowanie uczestników. Dla podkreślenia, jak istotną rolę odgrywa rywalizacja fair play i uczciwość każdego Mastersa, organizatorzy opracowali Etyczny Kodeks Mastersa, który będzie jednym z wyznaczników etyki społeczności Mastersów. Zbiór czternastu zasad przypomina, m. in. o tym, że nie należy zastępować drugiego człowieka komputerem, ściąganie podczas rozgrywek olimpijskich jest zabronione, należy chronić najmłodszych przed zagrożeniami płynącymi z sieci i nie zapominać, że internet to tylko jedna spośród wielu dróg, aby zostać mistrzem.

DialNet Masters wyróżnia się na tle zarówno krajowych, jak i międzynarodowych olimpiad. Dla porównania: Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (Bułgaria, 2009 r.) zgromadziła 283 uczestników, a Olimpiada Informatyczna dla Gimnazjalistów (Gdynia, 2009 r.) – 330 uczniów

Do uczestnictwa w DialNet Masters zapraszamy co roku ok. 15 tys. szkół z całej Polski. Liczba uczestników eliminacji wewnątrzszkolnych wszystkich dotychczasowych edycji (I-III) wyniosła 80 tys. osób, a liczba zapisanych do III edycji olimpiady drużyn osiągnęła rekordowy wynik: 3866!

Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła ponad 20 tys. chętnych do tytułu Mistrza Internetu, a ich liczba stale rośnie. Rejestracja drużyn do portalu www.dialnetmasters.pl kończy się 2 lutego – wtedy też poznamy ostateczną liczbę ścisłych uczestników IV edycji DialNet Masters.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.