Armada 610 nie jest już jedynym konkurentem Snapdragona. Będzie procesor czterordzeniowy!

Procesor w architekturze ARM z zegarem 1 GHz i grafiką 1080p

Marvell Armada 610

Twórcy takich układów jak Snapdragon (Qualcomm), czy nawet Tegra (Nvidia), nie mogą spać spokojnie, bowiem firma Marvell planuje przypuścić szturm na rynek, prezentując procesor Armada 610. Jest to układ oparty na architekturze ARM, pracujący z częstotliwością 1 GHz i wyposażony w zintegrowaną grafikę, dzięki której możliwe będzie między innymi generowanie trójwymiarowej grafiki ze wsparciem dla Open GL ES 1.1/2.0 i Open VG. Armada 610 obsługuje również standardy HDMI oraz USB 2.0.

Jako, że Marvell weszło w posiadanie licencji ARM, ma znacznie większą swobodę w projektowaniu układów, od producentów, którzy takiej licencji nie mają. Dzięki temu inżynierzy mogli zastosować krótsze przewody dla szybszego wykonywania operacji. Chociaż Armada 610 wciąż korzysta z instrukcji ARMv7, podobnie jak procesor ARM Cortex A8, to dostarcza znacznie większej mocy i potrafi między innymi wygenerować 45 milionów wielokątów na sekundę, czy obsłużyć cztery monitory o rozdzielczości 1080p.

Nowy procesor Marvella skierowany jest do wykorzystania w smartfonach, urządzeniach typu MID, czytnikach eBooków i innych kieszonkowych odtwarzaczy. Z powodzeniem mógłby również zasilić dorodnego smartbooka.