BLIP-y roku 2009

Rok 2009 na Blipie

BLIP

Rok 2009 był niewątpliwie tym, w którym po raz pierwszy w historii na tak dużą skalę mieliśmy do czynienia z ideą real time web – czyli Internetu w czasie rzeczywistym, tu i teraz. To na serwisach takich jak Facebook, Twitter, czy jego polski odpowiednik Blip informacje pojawiały się jako pierwsze – przed oficjalnymi newsami na portalach, w gazetach, czy telewizji.

Poniżej prezentujemy subiektywny przegląd najważniejszych blipnięć roku 2009 – takich, które w naszej ocenie spowodowały buzz i zainteresowanie – nie tylko na Blipie, ale również w świadomości internautów i „tradycyjnych” mediów.

Kolejność prezentowanych blipnięć jest absolutnie przypadkowa.

^lechwalesa

http://blip.pl/s/13627349 Jeden z MMSów wysłanchy na Blipa przez Prezydenta Lecha Wałęsę – od marca 2009 nieustannie bardzo zaangażowanego blipowicza. Dzięki Blipowi, możemy obserwować na bieżąco, co robi, z kim się spotyka i gdzie znajduje się Prezydent.

^kominek

http://blip.pl/s/9256059 Pierwsze blipnięcie Kominka, który dołączył do Blipa w kwietniu 2009 roku. Kominek to kontrowersyjny i niezwykle popularny bloger (autor blogów kominek.blox.pl i kominek.tv). Blipnięcie zostało przeczytane. I nie zapomniane. Do tej pory Kominek króluje w zestawieniach najpopularniejszych blipowiczów, gromadząc do tej pory najwięcej osób obserwujących jego profil na Blipie.

^Tomasz

http://blip.pl/s/13178416 Wydarzenia pod KDT z lipca 2009 roku były szeroko komentowane i relacjonowane na Blipie. Nie brakowało bezpośrednich relacji z miejsca wydarzeń, fotografowanych za pomocą telefonów komórkowych i przesyłanych na Blipa. Relacja z Blipa znalazła się na stronie głównej gazeta.pl  – jako opisywana i komentowana „live”

^radom

http://blip.pl/s/15538681 Po raz pierwszy informacja o katastrofie samolotu SU-27 podczas Air Show w Radomiu została podana na Blipie. Użytkownicy serwisów społecznościowych po raz kolejny okazują się szybsi niż media.

^amelkam

http://blip.pl/s/21084461 Pierwszy poród live na Blipie. Zdjęcia na żywo z sali porodowej podzieliły Blipowiczów. Czy na pytanie „co teraz robisz” zawsze należy odpowiadać?

^ZUS

http://blip.pl/s/18497719 W 2009 roku do Blipa dołączyły instytucje, uważane za konserwatywne w dotychczasowym sposobie komunikacji – zarówno ZUS jak i Poczta Polska za pomocą Blipa informują o ważnych wydarzeniach i zmianach, publikują informacje użyteczne i pomocne na co dzień, rozmawiają z użytkownikami tłumacząc im zawiłości systemów. Dodatkowo nierzadko pokazują „ludzką” twarz tradycyjnych, państwowych instytucji.

^premier

http://blip.pl/s/28786057 Kancelaria Premiera RP blipuje – na profilu Premiera http://premier.blip.pl można znaleźć aktualizowane, publikowane na bieżąco informacje z codziennych prac premiera Donalda Tuska. Oprócz tego – możemy jak widać zobaczyć zdjęcia premiera z dzieciństwa.

Donald Tusk to nie jedyny polityk na Blipie – na fali sukcesów niezwykle skutecznej kampanii Baraka Obamy w nowych mediach profile na Blipie posiadają m.in.: Bogusław Sonik (boguslawsonik.blip.pl), Janusz Lewandowski (jlewandowski.blip.pl) czy Grzegorz Napieralski (napieralski.blip.pl).

^zbigniewholdys

http://blip.pl/s/27804191 Dzięki obecności Zbigniewa Hołdysa na Blipie życie show biznesu zza kulis jest dostępne wszystkim obserwującym jego profil. Zbigniew Hołdys pokazuje również, a może przede wszystkim, jak pobudzać społeczność Blipa do dyskusji oraz pomocy – Zbigniew Hołdys angażuje użytkowników m.in. w akcję pomocy chorej na raka Paulinie Pruskiej oraz… podczas remontu klubu Chwila, który otwiera wkrótce

^boguslawsonik

http://blip.pl/s/10736058 Pierwsze wirtualne spotkanie z wyborcami przeprowadzono na Blipie 5.czerwca 2009 roku – podczas debaty kandydaci na posłów do Parlamentu Europejskiego odpowiadali na żywo na pytania użytkowników Blipa. W #eurodebacie udział wzięli Bogusław Sonik, Artur Zawisza, Łukasz Naczas oraz Marian Kowalski.

^

de motywator

http://blip.pl/s/21008292 Grypa straszyła również na Blipie. Liczne komentarze dotyczące grypy A/H1N1 były często prześmiewcze – Blipowicze ze spokojem przyjmowali doniesienia mediów, grypa została nawet nazwana a/h1tvn24

Biorąc pod uwagę najpopularniejsze tagi na Blipie – tematami cieszącymi się największym powodzeniem w 2009 roku były: komputery, media, marketing i… zwierzęta. Najpopularniejszym komputerem na Blpie okazał się być Mac, najczęściej wspominanym telefonem IPhone (na drugim miejscu uplasował się telefon Google – G1). Blipowicze 4 razy bardziej wolą koty od psów, nieznacznie książki od muzyki. Najaktywniejsze miasta to – w kolejności – Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań.  Sporo zwolenników mają również rozmowy o Facebooku, Trójce, blogach i F1.