W smartbooku firmy Freescale nie zabraknie również wyjścia słuchawkowego i wejścia mikrofonu

Smartbook – dotykowy ekran, WiFi, 3G, GPS i całodniowa bateria

Freescale Smartbook Tablet

Idea smartbooków brzmi: mały, internetowy i tani komputer. Jeśli nowy, referencyjny design firmy Freescale zostanie ciepło przyjęty przez wydawców OEM, to idea ta zostanie świetnie zrealizowana. Smartbook Tablet spełnia bowiem te wszystkie warunki – posiada 7-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli, zintegrowaną łączność WiFi b/g/n, łączność Bluetooth 2.1, opcjonalny moduł 3G i chipset Freescale i/MX515, oparty na procesorze ARM Cortex A8 z taktowaniem 1 GHz. Co najważniejsze, cena urządzenia nie przekroczy 200 dolarów, czyli około 600 złotych.

Pozostała specyfikacja to od 4 do 64 GB wbudowanej pamięci flash, gniazdo kart pamięci microSD, 512 MB pamięci RAM, odbiornik GPS, 3-megapikselowa kamera, akcelerometr, czujnik światła, porty USB i mini-USB oraz bateria o pojemności 1900 mAh, która ma wystarczyć do pracowania z urządzeniem przez cały dzień.

Freescale chce również zapewnić swobodny dostęp do serwisów społecznościowych przy pomocy wtyczek, przeglądarki internetowej, odtwarzania Flasha i rozpoznawania odręcznego pisma. Co więcej, chipset i/MX515 wspiera grafikę OpenVG i OpenGL/ES oraz potrafi dekodować materiały w rozdzielczości HD.

Do smartbooka dokupić można również stację dokującą z pełną klawiaturą QWERTY. Jej koszt to dodatkowe 50 dolarów. Urządzenie oficjalnie zostanie zaprezentowane na targach CES 2010, zarówno z systemem operacyjnym Google Android, jak również jedną z dystrybucji Linuksa.

Pierwsze produkty oparte na referencyjnym designie Freescale Smartbook Tablet mogą pojawić się na rynku już w lato tego roku. Czekamy z niecierpliwością.