Producenci sukcesywnie zwiększają pojemności stacji SSD, jednak jeszcze długa droga, by dogonić tradycyjne dyski twarde

Szybsze i tańsze napędy SSD od Intela jeszcze w tym roku

Intel SSD

Być może Intel nie jest firmą, która zajmuje się oferowaniem pamięci masowych w postaci dysków twardych czy pendrive’ów, ale jeśli chodzi o napędy Solid State Drive, to już zupełnie inna bajka. Standard SSD to, obok technologii OLED, jeden z największych zawodów 2009 roku – miało być szybko, świetnie i tanio, a tymczasem wszyscy wiemy jak jest. Intel jednak chcę tę sytuację zmienić, przynajmniej w tym pierwszym segmencie, technologię OLED zostawiając oczywiście innym.

Na rok 2010 przygotowywana jest nowa generacja napędów SSD, która będzie składać się z szybszych i tańszych modeli, zbudowanych w oparciu o układy NAND Flash, wytworzone w technologii poniżej 30 nanometrów. Jaki dokładnie proces technologiczny zastosuje Intel, tego do końca nie wiadomo. Obecne napędy, wytwarzane są w 34-nanometrowej technologii.

Wiadomo jednak, że niższy proces technologiczny może oznaczać niższe ceny, większą pojemność (przygotowywane są 320-gigabajtowe modele) oraz szybsze transfery danych, chociaż nie będą wyposażane w nowy interfejs SATA 6.0 Gbps. Przyczyną tego jest brak kontrolera do obsługi tego standardu – ten w ofercie Intela pojawi się dopiero w 2011 roku.

Zobacz nasz ranking stacji SSD! Przetestowaliśmy już 35 napędów!

Teraz wypada tylko czekać, aż nowa generacja napędów SSD rzeczywiście pojawi się w sprzedaży.