Bywalcy forów używają mnóstwa skrótów, które dla innych użytkowników są zupełnie niezrozumiałe.

Wreszcie rozszyfrujemy skróty używane na czatach i forach

Od czasu do czasu gościmy na czatach i forach internetowych, gdzie trafiamy na skróty, których sens rozumieją tylko wtajemniczeni. To irytujące, a nie chcemy się ośmieszać, zadając pytania.

Skrót FAQ pochodzący od Frequently Asked Questions znają prawdopodobnie wszyscy, ale na czatach i forach rozwinął się zawierający wiele skrótów żargon zrozumiały tylko dla wtajemniczonych. Owoce słowotwórczej fantazji często związane są z językiem angielskim, a ich pisownia bynajmniej nie jest jednolita. Pierwszy z brzegu przykład: „GM. To służy j4i, ale IMHO OT. HAND”. Nie chodzi tu o producenta samochodów, który niedawno ogłosił plajtę, ani o część ciała. Po polsku znaczy to mniej więcej: „Dzień dobry. To służy tylko do informacji, ale moim skromnym zdaniem nie należy do tematu. Miłego dnia”.

Tabela powyżej pomoże zrozumieć sieciową chińszczyznę. Pomocy możemy poszukać też w Internecie. Na przykład strona www.acronymfinder.com zawiera listę takich skrótów. Wpisujemy tam wyszukiwane pojęcie i klikamy »Find«. Na liście wyników powinniśmy znaleźć rozwinięcie szukanego skrótu. Znajdziemy tam również powszechnie stosowane skróty polskie, takie jak np. „pzdr”.

Aby bez potrzeby nie utrudniać innym czytania naszych wypowiedzi na forach, powinniśmy używać skrótów jak najrzadziej. Jeśli już z nich korzystamy to wybierajmy tylko te, które są popluarne, jak np. BTW, IMHO.

SkrótAngielskie rozwinięciePolskie tłumaczenie
AFAIKAs far a I knowO ile wiem
ASAPAs soon as possibleTak szybko, jak to możliwe
BOTBack on topicWracając do tematu
BTWBy the wayÀ propos
CU/CULSee you/laterCześć/na razie
DABDead and burriedByło, minęło
DYORDo your own researchPoszukaj sam
E2EGEar to ear grinUśmiech od ucha do ucha
F2FFace to faceW cztery oczy
GLGood luckPowodzenia
HANDHave a nice dayMiłego dnia
IMHOIn my honest/humble opinionMoim skromnym zdaniem
j4i/j4fJust for information/funTylko dla informacji/zabawy
LOLLaughing out loudGłośny śmiech
00Over and outI cześć
OTOff topicNie na temat
RIPRest in peaceSpoczywaj w pokoju
THXThanksDzięki
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.