W tym oknie dialogowym w Windows XP zmienimy hasło dla ukrytego konta administratora.

Wykrywamy i chronimy niewidoczne konto administratora

Konto administratora jest ulubionym celem hakerskich ataków, dlatego zmieniliśmy jego nazwę i chronimy je nowym hasłem. Do testów chcielibyśmy jednak ustalić nowe hasło o nazwie "administrator", lecz Windows na to nie pozwala.

Windows zarządza standardowym kontem »Administrator« w tle również po tym, jak zmieniliśmy jego nazwę, jednak widoczne jest ono tylko w trybie awaryjnym. Bezpieczeństwo okazuje się złudne: na to konto może zalogować się każdy, i to bez wpisywania hasła! Wprawdzie uruchomienie komputera w trybie awaryjnym możliwe jest tylko z poziomu klawiatury, ale osoby mające dostęp do komputera zrobią to bez żadnego problemu.

Chcąc chronić system po zmianie konta standardowego, musimy uruchomić go w trybie bezpieczeństwa. Podczas bootowania trzymamy wciśnięty klawisz [F8] i za pomocą strzałek wybieramy »Tryb awaryjny«. Na ekranie powitalnym logujemy się na konto administratora ze zmienioną nazwą. Potem w Panelu sterowania otwieramy »Konta użytkowników«, klikamy ikonę »Administrator« i »Zmień hasło«. W następnym oknie dialogowym ustalamy hasło dla tego konta. Hasło powinno składać się przynajmniej z ośmiu znaków i oprócz liter małych i wielkich oraz liczb zawierać również znaki specjalne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.