Nastolatkowie spędzają w Sieci ponad 7 godzin dziennie

Czas, jaki dzieci poświęcają na korzystanie z elektronicznych urządzeń z dostępem do Sieci, drastycznie się zwiększył w ciągu pięciu ostatnich lat. Głównym powodem tego trendu jest rewolucja w segmencie mobilnych gadżetów, które umożliwiają dzisiaj oglądanie telewizji, filmów, słuchanie muzyki, granie w gry czy rozmowy z przyjaciółmi. Jak wynika z badań amerykańskiego instytutu Kaiser Family Foundation, dzieci spędzają w Sieci średnio 7 godzin 38 minut dziennie, korzystając z “rozrywkowych mediów”. Daje to wzrost o godzinę i 17 minut, w porównaniu z wynikami z 2004 roku.
Nieupilnowane dziecko w Sieci, może przysporzyć rodzicom ogromnych problemów
Nieupilnowane dziecko w Sieci, może przysporzyć rodzicom ogromnych problemów

Zauważalnym zjawiskiem jest tu “wielozadaniowość medialna”, która objawia się tym, że w ciągu tych 7 godzin 40 minut, nastolatkowie potrafią przejrzeć nawet 10 godzin i 45 minut materiałów multimedialnych. Średnio godzinę i 35 minut przeznaczają natomiast na wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych (e-maili, smsów, tweetów itp.). Na przesiadywanie na Facebooku więcej czasu poświęcają dziewczęta (średnio 25 minut dziennie) – o 6 minut więcej niż chłopcy.

Zadaniem rodziców powinno być ograniczanie dostępu dzieci do urządzeń elektronicznych, które często przysłaniają dzieciom rzeczywistość, pozbawiając ich realnych kontaktom z rówieśnikami, a często nawet z rodzicami.