Układ IBM Power7

8-rdzeniowe procesory IBM Power7

IBM prezentuje serię najnowszych procesorów Power7, z których każdy wyposażony jest w 8 rdzeni. Każdy z tych rdzeni posiada jednak 4 wątki, co łącznie daje 32 wirtualne rdzenie do przetwarzania.

IBM, obok zaprezentowania 100-gigahercowego tranzystora z Grafenu, przedstawia również swoją najnowszą rodzinę procesorów Power7. Nowe układy składają się z ośmiu rdzeni, z których każdy może wykonywać cztery wątki. Łącznie zatem otrzymujemy 32 wirtualne rdzenie do przetwarzania danych. Dla porównania, high-endowe procesory Intel Xeon posiadają cztery rdzenie, z których każdy wykonuje dwa wątki. Przy budowie nowych „scalaków”, IBM wykorzystał część rozwiązań znanych z architektury Cell, na której opiera się między innymi superkomputer RoadRunner – przez jakiś czas najszybszy superkomputer świata, niedawno zdetronizowany przez „Jaguara Craya”.

Big Blue przygotowuje już trzy systemy oparte na nowych procesorach Power7. Są to:

  • IBM Power 780 – nowa kategoria skalowalnych, high-endowych serwerów z zaawansowaną, modularną konstrukcją, wyposażoną maksymalnie w 64 rdzenie Power7,
  • IBM Power 770 – średniej kategorii system z maksymalnie 64 rdzeniami Power7, oferujący wyższą wydajność na jeden rdzeń oraz o 70 procent niższy pobór energii w stosunku do tej samej liczby rdzeni procesorów Power6,
  • IBM Power 755 – wysokowydajny klaster komputerowy z 32 rdzeniami Power7.

IBM twierdzi, że każdy z tych systemów poradzi sobie z wykonaniem milionów operacji w czasie rzeczywistym, co jest niezbędny w takich zastosowaniach, jak na przykład inteligentne sieci elektryczne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.