Ekran zmiany przeglądarki od Microsoft może prowadzić do ataków hakerów

Sophos ostrzega internautów przed hakerami, którzy mogą wykorzystać inicjatywę zachęcającą miliony użytkowników Internet Explorera do przejścia na alternatywną przeglądarkę.

Po szamotaninie prawnej między urzędnikami Unii Europejskiej nadzorującymi uczciwą konkurencję a firmą Microsoft, producent oprogramowania rozpocznie wyświetlanie wiadomości na ekranach komputerów z Windows w całej Europie, sugerującej korzystanie z innej przeglądarki zamiast domyślnej Internet Explorer.

Większość użytkowników zauważy to, gdy na ich monitorach pojawi się okno dialogowe zatytuowane „Ważny wybór: twoja przeglądarka” wraz z listą alternatywnych przeglądarek, takich jak: Google Chrome, Safari, Opera oraz Firefox.

– Google i Mozilla będą zacierały ręce z radości na możliwość zwiększenia ich udziału w rynku przeglądarek, i taka nasilona ekspozycja powinna być dla nich dobra. To będzie fascynujące zobaczyć, jak wielu przeciętnych użytkowników internetu jest skłonnych do surfowania za pośrednictwem innego programu – powiedział Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. – Ale istnieje realne niebezpieczeństwo, że cyberprzestępcy mogą próbować wykorzystać tę inicjatywę poprzez tworzenie fikcyjnych ekranów wyboru przeglądarki, które wyskakując na komputerach użytkowników, mogą prowadzić do pobrania złośliwego oprogramowania – dodaje.

Cluley uważa, że ekran wyboru przeglądarki mogą zobaczyć nawet miliony ludzi. Wśród nich znajdą się też użytkownicy, którzy widząc nawet podobnie wyglądające okno, dadzą się nabrać i zamiast alternatywnej przeglądarki pobiorą zainfekowane oprogramowanie.

– Bez względu na niebezpieczeństwa związane z wyskakiwaniem fałszywych okien dialogowych, udających ekran wyboru przeglądarki, użytkownicy komputerów muszą pamiętać, że żadna przeglądarka nie jest doskonała, i niezależnie od wyboru istotne jest, aby pamiętać o aktualizacjach, które w znaczący sposób pomogą zmniejszyć ryzyko wykorzystania przez hakerów luk w zabezpieczeniach – kontynuował Cluley.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.