Ile Apple zarobi na iPadzie?

Cena iPada nie będzie zbyt wygórowana - spodziewano się ceny nawet dwukrotnie większej. Mimo to, na jednym egzemplarzu, Apple może zarobić niemal połowę jego rynkowej wartości.

Według rachunku za materiały wykorzystane przy budowie tabletu iPad, sporządzonego przez Briana Mashalla z firmy BroadPoint AmTech, budowa jednego egzemplarza z 16 GB pamięci i bez łączności 3G kosztuje Apple’a 270,5 dolara. Jak wiemy, firma z Cupertino będzie sprzedawać swój najnowszy produkt w cenie 499 dolarów. Z czysto matematycznego punktu widzenia, zarobi więc na jednym egzemplarzu niemal 230 dolarów. W rachunkach uwzględniono jednak wyłącznie same materiały potrzebne do budowy, z których najdroższy jest 9,7-calowy ekran dotykowy. Jego wartość ocenia się na około 100 dolarów. Następnie po 25 dolarów kosztują 16-gigabajtowa pamięć flash oraz aluminiowa obudowa, natomiast autorski procesor Apple A4, oparty na architekturze ARM, wyceniono na 15 dolarów.

Model z łącznością 3G będzie jeszcze bardziej rentowny. Według obliczeń, budowa 16-gigabajtowej wersji iPada z modułem 3G, kosztuje Apple 306,5 dolara, dając tym samym stopę zysku na poziomie 52 procent.

Marshall przewiduje, że cała linia iPadów zapewni Apple’owi stopę zysku na poziomie około 50 procent, zakładając, że tańsze modele jedynie z łącznością WiFi, będą sprzedawały się znacznie lepiej, niż te z dodatkową łącznością 3G. Według niego, iPad jest kolejnym „strzałem w dziesiątkę Apple’a”, gdyż przewiduje się, że tylko w 2010 roku zostanie sprzedanych od 2,2 do 7 milionów egzemplarzy.

Zobacz także: Wielka premiera iPada – wiemy o nim wszystko!

Wysokie marże Apple’a to oczywiście nic nowego. Przy okazji ogłoszenia wyników finansowych za ostatni kwartał 2009 roku, Apple pochwaliło się 40,1-procentową stopą zysku w tym okresie. W niektórych przypadkach wartość ta jest jeszcze wyższa. Dla przykładu szacowana stopa zysku dla sprzedaży iPhone’a 3GS przekracza 60 procent.

Jednakże to i tak mniejsza marża, niż ta proponowana przez Google przy okazji sprzedaży jego smartfona Nexus One.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.