Apple iPhone 3GS vs. Google Nexus One - druga runda dla iPhone'a?

LCD w iPhone’ie jest lepszy od AMOLEDA w Nexusie One, twierdzą analitycy

Pomimo wielu recenzji Nexusa One sugerujących, że AMOLED w nim użyty jest znacznie lepszy od większości LCD w innych smartfonach, firma DisplayMate jest odmiennego zdania.

Analitycy z firmy DisplayMate po wielu badaniach i ocenach doszli do wniosku, że wyświetlacz LCD użyty w telefonie Apple iPhone jest lepszy od ekranu AMOLED, na którym opiera się Google Nexus One. To już drugie porównanie tych dwóch smartfonów w ostatnim czasie – przypomnijmy, że niedawno iPhone i Nexus One stoczyły pojedynek graficzny.

Przygotowany przez prezesa firmy, dr Raymonda Soneirę, raport pokrywa wiele obserwacji dotyczących głębokości koloru, jakości obrazu, jasności, współczynnikowi kontrastu i wielu, wielu innych. Zacznijmy jednak od przedstawienia dwóch konkurentów. Wyświetlacz smartfona Google’a to 3,7-calowy, pojemnościowy AMOLED o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. HTC rozlokowało jednak piksele w systemie PenTile, co obniża ostrość obrazu w stosunku do typowych ekranów tej rozdzielczości. Ekran iPhone’a to 3,5-calowy, pojemnościowy LCD o rozdzielczości 480 x 320 pikseli.

Według DisplayMate niezwykle szokującym odkryciem jest fakt, że wyświetlacz Nexusa One jest ograniczony do 16-bitowych kolorów, pozostawiając 64 poziomy intensywności dla kanału zielonego i 32 poziomy dla niebieskiego lub czerwonego. – To powszechne w tanich, low-endowych urządzeniach, jednak nie jest to akceptowalne w drogich, wysokowydajnych „Super Telefonach”, którym ma być smartfon Google’a – czytamy w raporcie.

– W szczególności tekst, ikony i menu generowane przez system Android są znakomite, bardzo ostre ze świetnym odwzorowaniem sub-pikseli PenTile – twierdzi Soneira. – Z drugiej strony, w ważnej kategorii zdjęć, obrazów i fotografii z zewnętrznych źródeł, bez znaczenia czy pochodzą z cyfrowego aparatu, czy z Internetu, są renderowane kiepsko i niedokładnie z przesyconymi kolorami, słabą precyzję koloru, błędy w skalowaniu, duże szumy oraz wiele artefaktów – dodaje.

Analitycy zauważyli, że ekran w Nexusie One cechuje się słabą maksymalną jasnością, jednak znakomitymi wynikami w poziomach czerni i kontraście. Google zintegrowało technologie dynamicznego koloru i dynamicznego kontrastu aby poprawić jakość obrazu, jednak Soneira krytykuje tę decyzję za nie pozostawienie wyboru użytkownikowi w kwestii ich wyłączenia.

DisplayMate nie zakończy na tym swoich badań. W planach jest całościowe porównanie tych dwóch ekranów i przedstawienie wyników w obszernym raporcie, punkt po punkcie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.