Noszony na głowie komputer Golden-i

MWC 2010: Komputer noszony na głowie

Kopin Golden-i to z pewnością jeden z ciekawszych gadżetów na targach Mobile World Congress. Ten komputer noszony na głowie oferuje 15-calowy, wirtualny ekran oraz kontrolę przy pomocy głosu.

Tegoroczne targi Mobile World Congress do tej pory stały pod znakiem nowoczesnych smartfonów z mnogością różnorodnych funkcji, ale swoje pięć minut ma również gadżet o nazwie Golden-i, przygotowany przez firmę Kopin. Jest to przenośny komputer, który zakłada się na głowę, a następnie można cieszyć się widokiem 15-calowego, wirtualnego ekranu oraz kontrolować komputer głosem. Ten innowacyjny komputer jest wynikiem współpracy kilku firm. Firma Kopin wpadła na taki pomysł i dostarczyła mikrowyświetlacz o rozdzielczości SVGA, podczas gdy urządzenie w całość złożyła Motorola. Komputer opiera się na chipsecie Texas Instruments OMAP3 i korzysta z technologii kontroli ruchu oraz rozpoznawania głosu, przygotowanych odpowiednio przez Hillcrest Labs oraz Nuance.

Po założeniu na głowę i uruchomieniu, naszym oczom ukazuje się system operacyjny Windows CE z autorskim interfejsem użytkownika. Do dyspozycji mamy również łączność Bluetooth 2.1, port mini-USB oraz gniazdo kart pamięci microSD. Całość kontrolowana jest głosem – będąc na poziomie interfejsu możemy wybrać jedną z dostępnych ikon menu, na przykład galerię zdjęć. Następnie mówimy nazwę pliku i ukazuje się on naszym oczom. Teraz możemy powiedzieć na przykład „zoom in”, po czym komputer przybliży nam zdjęcie, żebyśmy dokładnie mogli obejrzeć wszystkie szczegóły.

Przeglądanie zdjęć i dokumentów jest połączona również z funkcją kontrolowania ruchem. Poruszając głową we wszystkie strony możemy na przykład przesunąć widoczny fragment przybliżonego zdjęcia. Według firmy Kopin, dokładność kontroli głosowej i ruchowej wynosi 98 procent, tak więc są niemal nieomylne. Oczywiście, aby być w 100 procentach pewnym komend, zawsze można podłączyć klawiaturę QWERTY poprzez port USB czy łączność Bluetooth.

Komputer Golden-i będzie dystrybuowany przez Motorolę. Detaliczna cena dla klienta końcowego ma wynieść około 2500 dolarów (ponad 7500 złotych).

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.