MWC 2010: MeeGo, czyli Moblin łaczy się z Maemo

Podczas targów MWC 2010, firmy Nokia i Intel zapowiadają połączenie dwóch platform w jedną o nazwie MeeGo, na której opierać się będą smartfony, MID-y, netbooki i smartbooki.

Firmy Nokia i Intel zapowiadają rozpoczęcie współpracy, której celem będzie połączenie dwóch mobilnych systemów operacyjnych – Maemo i Moblin. Nowa platforma o nazwie MeeGo, która ma czerpać wszystko to, co najlepsze z dwóch wymienionych wyżej systemów, będzie dostępna na smartfonach, urządzeniach Mobile Internet Device, netbookach, smartbookach i innych urządzeniach mobilnych. MeeGo zapewni użytkownikom dostęp zarówno do Nokia Ovi Store, jak i Intel AppUp Center, a aplikacje przygotowane dla nowego systemu będą kompatybilne na wielu platformach – czy to smartfonach, czy tabletach. System oferuje również wsparcie dla środowiska programistycznego Qt, dzięki czemu tworzone aplikacje dostępne będą również na mobilnych platformach wspierających to środowisko – jak na przykład Symbian.

Nowa platforma Intela i Nokii może być uruchamiana zarówno na procesorach Intel Atom (x86), jak i chipsetach opartych na architekturze ARM.

Pierwsze urządzenia oparte na systemie MeeGo mają pojawić się na rynku pod koniec 2010 roku, ale w ciągu kilku najbliższych tygodni firmy Intel i Nokia opublikują otwarty kod platformy. Pierwsze wydanie systemu planowane jest natomiast na drugi kwartał 2010 roku.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie poświęconej platformie MeeGo.

Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.