Uniwersalna platforma MeeGo dla netbooków, smartfonów i innych urządzeń

MWC 2010: MeeGo, czyli Moblin łaczy się z Maemo

Podczas targów MWC 2010, firmy Nokia i Intel zapowiadają połączenie dwóch platform w jedną o nazwie MeeGo, na której opierać się będą smartfony, MID-y, netbooki i smartbooki.

Firmy Nokia i Intel zapowiadają rozpoczęcie współpracy, której celem będzie połączenie dwóch mobilnych systemów operacyjnych – Maemo i Moblin. Nowa platforma o nazwie MeeGo, która ma czerpać wszystko to, co najlepsze z dwóch wymienionych wyżej systemów, będzie dostępna na smartfonach, urządzeniach Mobile Internet Device, netbookach, smartbookach i innych urządzeniach mobilnych. MeeGo zapewni użytkownikom dostęp zarówno do Nokia Ovi Store, jak i Intel AppUp Center, a aplikacje przygotowane dla nowego systemu będą kompatybilne na wielu platformach – czy to smartfonach, czy tabletach. System oferuje również wsparcie dla środowiska programistycznego Qt, dzięki czemu tworzone aplikacje dostępne będą również na mobilnych platformach wspierających to środowisko – jak na przykład Symbian.

Nowa platforma Intela i Nokii może być uruchamiana zarówno na procesorach Intel Atom (x86), jak i chipsetach opartych na architekturze ARM.

Pierwsze urządzenia oparte na systemie MeeGo mają pojawić się na rynku pod koniec 2010 roku, ale w ciągu kilku najbliższych tygodni firmy Intel i Nokia opublikują otwarty kod platformy. Pierwsze wydanie systemu planowane jest natomiast na drugi kwartał 2010 roku.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie poświęconej platformie MeeGo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.