W ramach usług przygotowawczych do budowy Systemu opracowano i uruchomiono projekt, wykorzystujący kodowanie MPEG-4 HD/SD w Systemie Multipleksu

MWC 2010: Zdjęcia 3D w iPhone’ie dzięki Polakom

Właśnie trwa światowy kongres technologii komórkowych (Mobile World Congress 2010), który w ubiegłym roku przyciągnął blisko 50 tys. managerów z ponad 180 krajów. Na tegorocznej imprezie w Barcelonie nie zabrakło polskich technologii. Firma iPeachy (www.ipeachy.com) zaprezentowała pierwszą na świecie aplikację dla iPhone’a, dzięki której można robić trójwymiarowe zdjęcia. Na tym jednak nie koniec. Aplikacja bowiem współpracuje z inną polską technologią, która pozwala natychmiast udostępniać zrobione zdjęcia 3D użytkownikom Internetu. iPeachy pożyczyło rozwiązanie do generowania zdjęć 3D z platformy do zarządzania komunikacją (IntraOut), którą oferuje również polska firma, Edge Solutions.

W ten sposób, użytkownik nowej aplikacji iPeachy 3D może za pomocą iPhone’a zrobić zdjęcie 3D, a następnie natychmiast wczytać je na wirtualny serwer IntraOut, gdzie jest ono udostępniane innym użytkownikom lub publikowane we wskazanych portalach, np. Facebooku. Zdjęcia mogą też być po prostu archiwizowane na serwerze bez opcji udostępniania.

Opracowana przez Polaków platforma IntraOut (wykorzystująca technologię CommuniGate Systems) udostępniona w modelu SaaS, stanowi podstawę, na której inne firmy z pomysłem na własny biznes, takie jak np. iPeachy, mogą tworzyć nowatorskie, niszowe rozwiązania i oferować je jako niezależne marki i technologie, bez potrzeby ponoszenia znacznych kosztów i inwestycji w infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie.