Projekt bezpołączeniowego tranzystora

Pierwsze, bezpołączeniowe tranzystory uproszczą proces budowy układów scalonych

Naukowcy z Tyndall National Institute zbudowali pierwsze tranzystory bez połączeń, co może zmienić sposób wytwarzania 10-nanometrowych układów scalonych, upraszczając proces.

Po demonstracji przez IBM 100-gigahercowych tranzystorów z grafenu, teraz irlandzcy naukowcy z Narodowego Instytutu Tyndall twierdzą, że zbudowali pierwszy tranzystor bezpołączeniowy. Pomysł obejmuje wykorzystanie bramy kontrolnej, zbudowanej wokół kabla, o średnicy kilkudziesięciu atomów. Owa brama może „ścisnąć” kanał elektronów do minimum bez użycia połączeń. Struktura upraszcza proces produkcji tranzystorów, ale dostarcza również bliskie ideału nachylenie poniżej progu, ekstremalnie niski wyciek prądu oraz mniejszą redukcję ruchliwości wraz z napięciem bramy i temperaturą, w porównaniu z klasycznymi tranzystorami. Ponadto, nowy tranzystor zapewnia kompatybilność z technologią CMOS. Ujmując to w znacznie prostszych słowach, nowy sposób budowy tranzystorów bez połączeń znacząco obniża pobór mocy oraz upraszcza proces produkcji układów scalonych.

Pierwszy na świecie bezpołączeniowy tranzystor został zbudowany przez zespół naukowców, pod przywództwem profesora Jean-Pierre Colinge’a. Nie wiadomo jednak, kiedy ten innowacyjny tranzystor mógłby trafić do powszechnego obiegu.

Co ciekawe, profesor Colinge powiedział, że jego technologia jest bardzo podobna do idealnej struktury tranzystora, zaproponowanej w 1925 roku. Do tej pory nikt jednak nie potrafił jej wyprodukować.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.