Sweex LW310v2

Jeżeli zapytamy o najważniejszy element każdej sieci to chyba każdy z nas odpowie że jest to router. To właśnie od niego zależeć będzie prędkość przesyłu danych zarówno za pomocą przewodowej sieci LAN jak i bezprzewodowej Wi-Fi. W laboratorium testujemy obecnie wszystkie dostępne na rynku routery pracujące w standardzie 802.11n oraz te, które już niedługo będą dostępne na polskim rynku. Dziś właśnie przyszedł czas na prezentację urządzenia należącego do drugiej z tych grup…
Sweex LW310v2

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale jak na 100 Mb/s.

Wydajność łącza LAN mieści się w standardowym przedziale jak na 100 Mb/s.

Dotychczas firma Sweex w Polsce była znana głównie dzięki szerokiej ofercie kamerek internetowych oraz myszek. Dziś prezentujemy natomiast pierwszy router tego producenta pracujący w standardzie 802.11n.

Mocny i stabilny sygnał oferowany przez dwie anteny zaowocował bardzo dobrym wynikiem.

Mocny i stabilny sygnał oferowany przez dwie anteny zaowocował bardzo dobrym wynikiem.

Designerom należy się duży plus za wygląd urządzenia Sweex o oznaczeniu LW310V2. Wykonana z plastiku obudowa została pomalowana na srebrno, a jej krawędzie zdobi dodatkowo lśniąca srebrna obwódka. Na przednim panelu znajdziemy oznaczenie “300 N” informujące nas o prędkości transmisji danych (300 Mbps) oraz o standardzie w którym urządzenie będzie pracowało. Na górnej części obudowy wytłoczone zostało charakterystyczne logo producenta. Pomiędzy przednim panelem a wierzchem umieszczony został przezroczysty pasek pod którym znajdują się migające diody w kolorze niebieskim. Standardowo informują nas one o aktywności zarówno sieci Wi-Fi oraz LAN, podłączonym zasilaniu czy też statusie łącza WAN. W tym miejscu też natknęliśmy się na małą niedogodność, a mianowicie diody nie są od siebie w żaden sposób odseparowane. W momencie dużej aktywności jednego z połączeń mamy wrażenie że dwie kolejne diody też migają. Z tyłu urządzenia znajdziemy standardowy zestaw portów – jeden WAN (RJ45) oraz cztery złącza LAN (RJ45 100Mbps) oraz przycisk reset/WPS. Po obu stronach umieszczone zostały również dwa wyjścia dla anten.

Sweex LW310v2 jest jednym z najbardziej energooszczędnych routerów.

Sweex LW310v2 jest jednym z najbardziej energooszczędnych routerów.

Strona WWW do zarządzania LW310V2 również utrzymana jest w srebrnym kontekście. Po lewej strony ekranu znajdziemy rozbudowane menu w którym część zakładek będzie się jeszcze dodatkowo rozwijalna. Po prawej stronie umieszczona jest pomoc z dość dokładnym opisem na co dana opcja ma wpływ. Przy okazji przygotowywania routera do testów  natknęliśmy się na pewną niedogodność a mianowicie brak skalowania menu dla ekranów 16:9 oraz 16:10. Objawiało się to dodatkowym paskiem na dole do przewijania strony w prawo i w lewo mimo faktu że po obu stronach naszego monitora miejsca było jeszcze całkiem sporo. Zapewne “usterka” ta zostanie naprawiona w najnowszej aktualizacji firmware Sweexa. Wśród wielu opcji dostępnych z poziomu menu na uwagę zasługuje cały dział QoS (ang. Quality of Service) . Możemy tu miedzy innymi blokować dowolnie połączenia poszczególnych komputerów, udostępniać Internet w ustalonych dniach oraz godzinach a także ustawiać maksymalną przepustowość łącza.

W momencie, gdy do testów otrzymaliśmy router Sweex jego wydajność ocenialiśmy na przeciętną… natomiast urządzenie to bardzo mile nas zaskoczyło. Dwie anteny o dużej mocy (3 dBi) zapewniały silny, a zarazem stabilny sygnał nawet komputerom oddzielonych od nich paroma ścianami. W tekście zaprezentowaliśmy jedynie część z dość szerokiego zbioru wyników, natomiast po pełne ich zestawienie zapraszamy na stronę z rankingami, gdzie możliwe będzie dodanie do porównań dowolnych urządzeń.

Firma Sweex mimo że nie jest tak znana na naszym rynku jak D-Link, Belkin, Linksys czy nawet Asus – śmiało może z nimi konkurować. LW310V2 mimo niedopracowanego jeszcze do perfekcji menu oferuje duży zakres możliwości, a jego wydajność jest naprawdę bardzo dobra. O jakości wykonania świadczyć może też okres na jaki producent udziela na swoje routery gwarancji – aż 12 lat! W tym miejscu zapewne zapytacie o cenę tego urządzenia… Ponieważ w chwili obecnej sprzęt ten jest jeszcze niedostępny na rodzimym rynku pozwoliłem sobie obliczenie średniej ceny ze sklepów niemieckich i wyniosła ona 40 euro czyli około 160 zł…

Grzegorz Glonek