Pierwszy sześciordzeniowiec Intela, przeznaczony dla desktopów

Sześciordzeniowy Intel Core i7-980X pojawia się w sklepach

Najnowszy procesor Intela, objęty jeszcze tajemnicą dziennikarską, pojawia się na półkach sklepowych. Model Core i7-980X posiada sześć rdzeni i pracuje z częstotliwością 3,33 GHz.

Procesor Intel Core i7-980X Extreme Edition o nazwie kodowej Gulftown, o którym pierwszy raz wspominaliśmy pod koniec 2009 roku, zaczyna pojawiać się w sklepach internetowych. Jest to pierwszy sześciordzeniowy procesor Intela, przeznaczony dla desktopów. Wytworzony został w 32-nanometrowym procesie technologicznym, pracuje z częstotliwością 3,33 GHz, wykonuje 12 wątków, posiada 12 MB podręcznej pamięci L3 cache, magistralę QPI z przepustowością 6,4 GT/s oraz współczynnik TDP wynoszący 130W. Nowy procesor będzie współpracować z płytami głównymi z chipsetem X58 po aktualizacji BIOS-u.

Core i7-980X EE można w tej chwili zamówić za 1300 dolarów, co w przeliczeniu daje kwotę powyżej 3900 złotych. Ceny w dniu oficjalnej premiery powinny spaść i to drastycznie, gdyż wcześniej zapowiada cena sugerowana to 999 dolarów.

Przypominam, że w naszym laboratorium już znajduje się nowy procesor firmy Intel, z którego wyciskamy siódme poty. Nie możemy jednak zdradzić, czy chodzi o ten sam procesor, opisywany wyżej. Wyniki testów poznacie tak szybko, jak tylko Intel pozwoli:)

Zobacz nasz ranking procesorów!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.