Od niewinnej gry społecznościowej do ofiary kradzieży tylko jeden krok

Witryna „Proszę obrabuj mnie” pomaga złodziejom

Nowa witryna o nazwie "PleaseRobMe" informuje złodziei, kiedy potencjalna ofiara zostawia swój dom niestrzeżony, a wszystko za sprawą gry społecznościowej Foursquare.

Witryna internetowa PleaseRobMe zbiera informacje z publicznych postów użytkowników Twittera, grających w grę społecznościową Foursquare, zawiadamiając tym samym chętnych złodziei, kiedy użytkownik opuszcza swój dom. Gra polega na tym, że użytkownik „kolonizuje” swoje miasto. Wymagana jest jednak obecność w miejscu, które chce się skolonizować i zaktualizowanie swojego statusu, kiedy się to osiąga. Niestety, oznacza to również poinformowanie całego świata, że aktualnie nie przebywa się w swoim własnym domu, który może być łakomym kąskiem dla włamywacza.

Dla przykładu, witryna PleaseRobMe informowała potencjalnych złodziei z całego świata, że Taji pozostawił swoje tokijskie mieszkanie całkiem puste, a w Newark na konkretnej ulicy swój dom niestrzeżony zostawił użytkownik o loginie ritters90.

W tej chwili witryna jednak została zamknięta. Jak twierdzą twórcy strony, nie miała ona na celu zachęcania złodziei do kradzieży z włamaniem, ale zwrócenie użytkownikom uwagi na niebezpieczeństwa kryjące się za korzystaniem z serwisów społecznościowych i graniem w gry typu Foursquare.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.