Zaznaczmy kursorem adres komórki i wciśnijmy [F4] – Excel automatycznie zamieni to odwołanie na bezwzględne.

Błyskawiczna zamiana odwołań względnych na bezwzględne

Domyślnie formuły w Excelu zawierają odwołania względne, zmieniające się podczas przesuwania lub kopiowania przez nas komórek. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak wykorzystanie odwołań bezwzględnych, wskazujących na ściśle określoną komórkę.

Odwołania bezwzględne tworzymy, wstawiając przed identyfikatorem kolumny bądź wiersza w adresie komórki znak »$«. Ręczne edytowanie długich formuł w taki sposób jest jednak żmudne i czasochłonne. Znacznie szybciej zrobimy to tak: zaznaczamy komórkę zawierającą interesującą nas formułę i klikamy na adresie komórki wchodzącym w skład tej formuły, a następnie kilkakrotnie wciskamy klawisz [F4].

Po każdym wciśnięciu przez nas przycisku identyfikatory wiersza lub kolumny w odwołaniu zmieniają się ze względnych na bezwzględne aż do momentu, gdy zostaną wykorzystane wszystkie możliwe kombinacje – wtedy przełączanie rozpoczyna się od początku. Domyślnie po wpisaniu w komórce formuły wszystkie identyfikatory – zarówno kolumn, jak i wierszy – są względne. Gdy pierwszy raz naciśniemy [F4], Excel postawi przed oboma identyfikatorami w odwołaniu znak »$«, zmieniając je ze względnych na bezwzględne, czyli takie, które nie zmieniają się podczas kopiowania czy przenoszenia.

Gdy wciśniemy [F4] jeszcze raz, arkusz kalkulacyjny usunie wiązanie przed identyfikatorem kolumny, a po trzecim wciśnięciu – z powrotem zablokuje kolumnę i odblokuje identyfikator wiersza. Wciskając [F4] po raz czwarty, usuniemy wszystkie znaki »$« – odwołanie znów stanie się względne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.