Robert Moffat, a raczej Robert M.

Były kierownik IBM przyznaje się do największego oszustwa wszechczasów

Robert Moffat, zatrudniony we wcześniejszych latach w firmie IBM na stanowisku kierowniczym, przyznał się do stawianych mu zarzutów, dotyczących największej sprawy o tzw. Insider trading, czyli transakcje akcjami danej spółki, dokonywane przez osoby mające dostęp do poufnych informacji, dotyczących tej firmy. Między sierpniem a październikiem 2008 roku, kiedy Moffat prowadził grupę Systems and Technology Group w IBM, przekazywał poufne informacje o zarobkach swojej firmy, planowanych przejęciach innych firm, zaplanowanych zapowiedziach i innych szczegółach, doskonale znanej już wymiarowi sprawiedliwości Danielle Chiesi z New Castle Partners, która brała udział również w innych giełdowych przekrętach.

Uzbrojona w takie informacje Chiesi, wraz ze swoim „biznesowym” partnerem, mogła manipulować giełdą i zręcznie obracać tysiącami akcji. Władze podejrzewały Moffata już wcześniej, dlatego założyły na jego telefonie podsłuch – dzięki temu udało się zebrać niepodważalne materiały dowodowe.

Według nowojorskiej prokuratury to największe tego typu oszustwo w historii. Moffatowi za popełnione przestępstwa grozi kara nawet 20 lat pozbawienia wolności oraz 5 milionów dolarów grzywny. Były kierownik IBM usłyszy wyrok 26 lipca.

Sprawa Danielle Chiesi wciąż się toczy, gdyż nie poszła ona śladami swojego przyjaciela z IBM i nie przyznała się do winy.