Czy amerykańskie prawo ulegnie pod naciskiem gigantów świata IT?

Google, Microsoft i inni formują koalicję do walki z przestarzałym prawem

Umowy

Giganci amerykańskiego świata IT, tacy jak Google, Microsoft, AT&T, Intel, AOL czy eBay, uruchamiają akcję, która na celu ma ustanowienie restrykcji w dostępie rządu do prywatnych informacji. Koalicja o nazwie Digital Due Process twierdzi, że ustawa ECPA (Electronic Communications Privacy Act) z 1986 roku sprawdzała się w tamtych czasach, ale dzisiejszy rozwój technologiczny obnaża jej słabe punkty. Według grupy, ten akt prawny to „zlepek mylących standardów, które nie są konsekwentnie interpretowane przez sądy”.

– 1986 był dobrym rokiem, ale nadszedł czas by nasze prawo dogoniło styl, w jakim żyjemy dzisiaj – powiedział Richard Salgado, starszy adwokat firmy Google, zajmujący się sprawami egzekwowania prawa oraz bezpieczeństwa informacji.

Koalicja domaga się wniesienia poprawek do uchwały, które pokryłyby najważniejsze problemy – dostęp do skrzynek pocztowych i innych prywatnych usług komunikacyjnych, które przechowują informacje w chmurze, dostęp do umiejscowienia informacji, a także użycie wezwań sądowych do otrzymywania danych transakcyjnych.

Firmy chcą mieć gwarancję, że takie informacje zostaną najpierw wydane im, zanim dostawcy Internetu i operatorzy komórkowi przekażą je do agencji egzekwujących prawo, ponieważ w ten sposób mają chronić „niewinnych obywateli przed rządowymi wyprawami łowieckimi na rzeszę danych komunikacyjnych poza kryminalnym podejrzeniem”.

Koalicjanci prowadzą aktualnie negocjacje z Białym Domem, FBI, a także Departamentami Sprawiedliwości i Handlu.