Niewielki serwer 1U z nadchodzącym systemem IBM eX5, zwiększającym skalowalność pamięci

IBM prezentuje nową architekturę eX5

IBM informuje o wprowadzeniu nowej architektury serwerów System x i BladeCenter, w której pamięć i procesory są oddzielnymi modułami.

Nowa architektura, w której pamięć i procesory są oddzielnymi modułami, pozwala na zwiększenie skalowalności pamięci, a co za tym idzie wydajności obliczeniowej oraz energetycznej serwera. To istotny przełom technologiczny, gdyż do tej pory typowe serwery x86, w których pamięć i procesory były umieszczane w jednym module, były w stanie wykorzystywać zaledwie 10% swoich możliwości. Inżynierowie z IBM znacznie poszerzyli wydajność platformy x86 po raz pierwszy w historii, przenosząc pamięć z jej tradycyjnego, ściśle określonego miejsca, tuż obok procesora w serwerze, do innej lokalizacji. Zabieg ten pozwala na poszerzanie zasobów pamięci bez konieczności kupna kolejnego serwera, a to przekłada się na osiągnięcie znacznych oszczędności kosztowych. Ta całkiem nowa klasa systemów x86 oferuje sześciokrotnie większą skalowalność pamięci od tej dostępnej obecnie, co może mieć istotny wpływ na zmniejszenie stale rosnących kosztów centrów danych.

Unikatowy układ IBM umożliwia procesorom w systemach eX5 diametralnie szybszy dostęp do rozszerzonej pamięci. Piąta generacja IBM X-Architecture występująca w serwerze eX5 wykorzystuje lata doświadczeń IBM w integracji mikroskopijnych elementów, tworząc pierwsze tego typu rozwiązanie działające w oparciu o krzem.

Dzięki skalowaniu oferującemu o 600% więcej pamięci niż w przypadku rozwiązań konkurencyjnych, nowa generacja pamięci Flash wykorzystana w portfolio systemów eX5 oferuje:

  • 30-krotnie większą wydajność bazy danych niż w przypadku systemów obecnej generacji;
  • o 99% większą wydajność w przeliczeniu na 1 wat użytkowanej energii;
  • obniżenie kosztów przechowywania danych nawet do 97%;
  • operowanie na większej o 78% liczbie „serwerów wirtualnych” przy tych samych kosztach licencyjnych;
  • obniżenie kosztów middleware oraz aplikacji: koszty bazy danych w środowisku MS Windows mogą być obniżone o 50%, a wydajność rozwiązań SAP może wzrosnąć do trzech razy.

Nowe systemy z eX5 obejmują dodatkowe rozwiązania, które podnoszą niezawodność, dostępność i poziom bezpieczeństwa obsługi danych na platformach x86:

  • FlexNode: umożliwia pojedynczemu systemowi dynamiczne przejście w dwa odrębne systemy i powrót do pojedynczego systemu;
  • Scheduled Provisioning: umożliwia na tym samym systemie uruchamianie interaktywnych aplikacji w ciągu dnia i łatek naprawczych nocą;
  • Większe bezpieczeństwo: zdolność do izolowania obciążenia pozwala pracować, nawet gdy jeden z systemów przestanie działać.
  • Zaktualizowana aplikacja System Director: pozwoli użytkownikom prekonfigurować serwery, zdalnie przesterowywać system i ustanawiać automatyczne aktualizacje oraz przywracanie systemu.

Ponadto IBM planuje zaoferować uproszczone usługi Lab Services, aby pomóc klientom w migracji do systemów eX5 i zmaksymalizować wydajność wirtualizacyjną i bazodanową.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.