Karty GeForce GTX 400 wreszcie sfotografowane!

Udało się wreszcie sfotografować karty graficzne serii GeForce GTX 400, których sercem jest procesor GF100, znany również jako Fermi. Jesteśmy więc spokojni - karty faktycznie istnieją.

Chociaż oficjalna premiera najnowszych kart graficznych firmy Nvidia, które mają zapoczątkować nową erę, wykorzystując wytworzony w 40-nanometrowej technologii procesor graficzny GF100, ma odbyć się dopiero 26 marca, to wszyscy byli już nieco zniecierpliwieni, że kalifornijski producent tak długo każe nam czekać. Partnerzy Nvidii również nas nie rozpieszczali, przynosząc na przykład same pudełko od karty GeForce GTX 480 na targi CeBIT, lub pokazując demonstracyjną grę, nieukazującą żadnych szczegółów o wydajności nowych modeli.

Ktoś jednak się nad nami zlitował i udostępnił w Sieci kilka zdjęć zarówno karty GTX 480, jak również nieco słabszej GTX 470. Zdjęcia jednoznacznie wskazują, że karty istnieją, a ponadto potwierdzają dotychczasowe przypuszczenia na temat ich wyposażenia.

GeForce GTX 480

O wyposażeniu modelu GeForce GTX 480 pisaliśmy już w innym artykule, więc dodamy jedynie, że dość spory, ale nieodbiegający od standardów system chłodzenia składa się z jednego wentylatora oraz czterech rurek cieplnych. Chociaż wcześniej istniały obawy, czy aby ta najmocniejsza (przynajmniej według Nvidii) na rynku karta graficzna będzie skutecznie odprowadzała ciepło, to jednak nie ma chyba powodu do tego typu stwierdzeń. Przynajmniej na razie.

Pozostając jeszcze przy tym modelu, przytoczymy słowa Nvidii, która twierdzi, że GTX 480 będzie szybsza od Radeona HD 5870 (w tej chwili najszybszej, jednoprocesorowej karty AMD), czego dowodem ma być wyższy rezultat w teście Unigine Heaven. Konkretnych cyferek „obóz zielonych” jednak nie raczył podać, zatem trzeba (lub nie trzeba) wierzyć na słowo.

GeForce GTX 470

Jeśli chodzi o kartę GTX 470, to jest ona w całości przykryta systemem chłodzenia zajmującym dwa sloty, wymaga dwóch 6-pinowych złącz PCIe i posiada 10 układów pamięci, co dawałoby ponad 1 GB całkowitej pamięci GDDR5. Pewna jest również obecność złączy DVI oraz HDMI, a także obsługa technologii 3-way SLI, DirectX 11, CUDA, PhysX oraz 3D Vision Surround. Nie potwierdzono natomiast obecności 448 procesorów strumieniowych oraz 320-bitowej szyny pamięci, ale wydaje się to dość pewnym założeniem.

Obejrzyjcie więc dokładnie zdjęcia nowych GeForce’ów, a na resztę poczekajcie do 26 marca 2010 roku.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.