MIX10: Microsoft o interfejsie Windows Phone 7

Podczas konferencji MIX10 Microsoft opowiedział o Metro, czyli interfejsie Windows Phone 7. System był projektowany tak, by każdy użytkownik od razu wiedział jak go obsługiwać.

Metro, czyli interfejs Windows Phone 7, wykorzystuje czcionkę zaprojektowaną specjalnie na potrzeby tego systemu. Inspiracją były rozkłady jazdy i informacje publikowane przez komunikację publiczną, które są tworzone tak, by każdy mógł się odnaleźć w gąszczu informacji. Metro kładzie więc szczególny na prezentowanie informacji tekstowych, ich estetykę i czytelność.

Metro to też spójność. Microsoft nie chce, by każda aplikacja na Windows Phone prezentowała odmienny interfejs, zmniejszając intuicyjność obsługi palmofonu i nacisk na samą funkcjonalność danego programu. Dlatego też gigant z Redmond zadbał o to, by programiści nie przejmowali się interfejsem i estetyką aplikacji – wszystko to mogą zapewnić biblioteki Metro. Stosowanie Metro nie jest obowiązkowe – aplikacje z własnym interfejsem będą również dopuszczone do Marketplace. Gigant z Redmond jednak gorąco zachęca do zachowania spójności z resztą systemu i skorzystanie z dostarczonych przez siebie bibliotek.

Ciekawe ograniczenie narzucono na gesty interfejsu. Pomimo, iż Windows Phone 7 wymaga od ekranu pojemnościowego rozróżniania czterech różnych punktów dotyku, tak gesty są ograniczone do raptem dwóch. Cztery palce wykorzystamy najprawdopodobniej w grach. Zaprezentowane gesty są dość standardowe: puknięcie, podwójne puknięcie, dotknięcie i przytrzymanie, przesuwanie, rozciąganie i ścieśnianie dwoma palcami, i tak dalej. Kolejne ograniczenie to pasek aplikacji (czyli ten, który wysuwamy z dołu ekranu). Mieści on maksymalnie cztery ikony, jednak Microsoft rekomenduje tylko trzy. Większość aplikacji będzie projektowana z jednoekranowym interfejsem, gdzie to, co się nie mieści, będzie przesuwane przez użytkownika w poziomie, na kolejnych kartach. To również nie jest obowiązkowy zapis, ale Microsoft zaleca właśnie takie podejście.

Podsumowując: Windows Phone 7 ma zawsze wyglądać tak samo, przez co ma być spójny, wygodny i łatwy w obsłudze. Ograniczenia te nie są jednak obligatoryjne – użytkownik i programiści będą mieli wpływ na estetykę aplikacji. Czy będą z tego korzystać, to już zależy od faktycznej „mocy” interfejsu Metro.

Materiały z MIX10 na temat interfejsu Metro użyczył portal Neowin.net.

0
Źródło: Neowin.net
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.