Optymalizacja zdjęć do publikacji w portalach społecznościowych

Chcielibyśmy jeszcze przed powrotem z urlopu pokazać znajomym na Facebooku czy Flickrze, co ciekawego widzieliśmy? Dzięki narzędziom do edycji fotografii online to nic trudnego.

Obróbka zdjęć z urlopu często ogranicza się do szybkiej korekty jasności, kontrastu czy barw ewentualnie kadrowania. Do tego nie jest potrzebny Photoshop – zamiast niego wykorzystajmy internetowy serwis Picnik, dostępny z każdej kawiarenki internetowej. Niezbędna będzie jedynie przeglądarka z wtyczką Flash oraz możliwość podłączenia naszego aparatu do komputera w celu przegrania zdjęć na jego dysk.

Otwórzmy w przeglądarce stronę www.picnik.com/app. Strona jest angielskojęzyczna, ale to nie powinno stanowić problemu. Kliknijmy »Upload a photo«, wybierzmy w oknie dialogowym zdjęcie znajdujące się w pamięci aparatu podłączonego do komputera i wciśnijmy przycisk »Open«. Po załadowaniu obrazu na ekranie pojawi się nasze zdjęcie i paleta dostępnych funkcji: możemy je obracać (Rotate), zmieniać rozmiar (Resize) oraz skorygować ekspozycję (Exposure) i barwy (Colors). Obsługa programu za pomocą elementów sterujących na pasku menu jest bardzo intuicyjna, a każdą zmianę od razu widzimy na podglądzie. Jeżeli efekt korekty nam odpowiada, zatwierdzamy ją, wciskając »OK«, a jeśli nie – klikamy »Cancel«. Kolejne kroki podczas obróbki możemy w każdej chwili cofnąć, wybierając polecenie »Undo«.

Nazwa zakładki »Cerata« jest nieco myląca – nie służy ona do tworzenia nowego obrazu, ale daje dostęp do kolejnych narzędzi. Umożliwiają one na przykład umieszczanie na zdjęciu tekstu, tworzenie ramek i modyfikowanie obrazu przy użyciu efektów specjalnych. Kliknijmy opcję »Effects« i z listy – wzbogaconej o przykłady ilustrujące działanie efektów – wybierzmy taki, który nas interesuje. Każdy z nich możemy zastosować (»Apply«) lub anulować.

Po zakończeniu edycji zdjęcia przejdźmy do zakładki »Save & Share«, wybierzmy polecenie »Save his photo to my Komputer«, by pobrać zmieniony plik. Możemy jeszcze zmienić oznaczenie zdjęcia w polu »File name« i wybrać z rozwijanej listy format zapisu. Poza typowymi formatami, takimi jak JPG i TIFF, mamy do dyspozycji również PDF. Klikając opcję »Save Photo«, otwieramy okno dialogowe pobierania, w którym musimy wskazać miejsce zapisu pliku.

Interesujące jest również polecenie »Email Photo«. W odpowiednich polach wpisujemy adres odbiorcy oraz własny, niżej ustalamy rozmiar zdjęcia – w razie potrzeby możemy zmniejszyć obraz. Na koniec podajemy temat i tekst wiadomości. Aby wysłać gotowego maila, klikamy »Email Photo«.

Korzystanie ze wszystkich dotychczas wymienionych funkcji nie wymaga rejestracji. Jeżeli zdecydujemy się założyć konto użytkownika, otrzymamy dodatkowo na przykład możliwość zapisywania własnych ustawień, takich jak adresy mailowe znajomych, ulubione miejsca zapisu plików czy parametry naszych kont w portalach społecznościowych.

Aby zarejestrować się w serwisie Picnik, klikamy na łącze »Register«, podajemy nazwę użytkownika i hasło oraz email. Następnie wybieramy opcję »Create my account!«. Jeżeli nie chcemy podawać innych danych osobistych, pomijamy kolejne pytania, klikając przycisk »Next«. Po zakończeniu rejestracji mamy możliwość ładowania do pięciu zdjęć jednocześnie. Jeżeli to dla nas za mało, zdecydujmy się na płatne konto Premium – pozwala ono korzystać z bardziej zaawansowanych opcji edycji i oferuje więcej miejsca na zdjęcia.

Picnik jest przystosowany do współpracy z internetowymi albumami fotograficznymi, takimi jak Picasa i Flickr, oraz sieciami społecznościowymi, m.in. Facebookiem i MySpace. Korzystając z edytora pierwszy raz, możemy od razu połączyć go z naszymi kontami w tego rodzaju witrynach.

Przykładowo, by otworzyć zdjęcie z własnego albumu na Facebooku, przechodzimy do zakładki »Library« i wybieramy polecenie »More | Facebook«, a następnie klikamy »Connect«. W kolejnym oknie dialogowym podajemy nasze dane dostępowe. Serwis Flickr zapyta nas, czy akceptujemy połączenie usługi Picnik i przyznajemy jej uprawnienia dostępowe do naszej galerii. Zatwierdzamy ten komunikat, klikając »OK« Na koniec zamykamy ostatnie okno dialogowe – i już możemy korzystać z naszego albumu Flickr. W przyszłości połączenie między serwisami będzie nawiązywane automatycznie. W podobny sposób można połączyć Picnik z innymi sieciami społecznościowymi.

W zakładce »Save  Share« znajdziemy ikony  umożliwiające wysłanie zmienionego zdjęcia bezpośrednio do różnych serwisów. Zapisując gotowe obrazy, pamiętajmy jednak, że oryginalne pliki zostaną nadpisane.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.