Mikro Cztery Trzecie, czyli wymienna optyka, ale brak lustra

Panasonic G2, czyli Mikro Cztery Trzecie z dotykowym ekranem

Panasonic

Japoński producent dodaje do swojej oferty kolejny aparat cyfrowy w systemie Mikro Cztery Trzecie, który będzie następcą pierwszego modelu oferującego ten system. Podobnie jak prezentowany niedawno kompakt G10, Panasonic Lumix DMC-G2 wyposażony jest w 12,1-megapikselową matrycę Live MOS o rozmiarze 17,3 x 13 mm, procesor obrazu Venus Engine HD II, wymienną optykę z możliwością montowania obiektywów zarówno dla systemu Mikro Cztery Trzecie, jak i Cztery Trzecie (z przejściówką), możliwość rejestrowania materiałów AVCHD Lite w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę z dźwiękiem mono (istnieje możliwość zamontowania mikrofonu stereo), a także system wykrywania twarzy, śledzenia autofokusu oraz tryb zdjęć seryjnych z prędkością 3,2 klatek na sekundę.

Panasonic najbardziej szczyci się 3-calowym, obracanym ekranem LCD o rozdzielczości 460 tysięcy pikseli, który reaguje na dotyk – na przykład przy nastawianiu ostrości czy wyzwalaniu migawki. Warto również wspomnieć o dość wydajnym akumulatorze, dzięki któremu zrobimy nawet 360 zdjęć po jednym ładowaniu.

Aparat mierzy 124 x 83,6 x 74 mm, zaś waży 371 gramów (samo body). Dodatkowo przyjmuje karty pamięci SD/SDHC/SDXC i komunikuje się poprzez złącze USB 2.0 lub mini HDMI.

W zestawie otrzymamy również standardowy obiektyw o zakresie ogniskowych 14 – 42 mm. Panasonic Lumix DMC-G2 trafi do sprzedaży w czerwcu, jednak jego cena nie jest jeszcze znana.