Sony PlayStation Move

Playstation Move, czyli ruchowy kontroler od Sony

Sony

Po dodaniu do swojej oferty filmów ze wszystkich wielkich wytwórni filmowych, Sony zrównuje się ze swoimi konkurentami w kwestii ruchowej, interaktywnej kontroli gier komputerowych. Platforma o nazwie Playstation Move, wcześniej znana jako PS3 Wand,  składa się z kontrolera ruchowego, sub-kontrolera oraz kamery Playstation Eye – całość trafi na rynek na jesieni 2010 roku. W momencie premiery, Sony obiecuje ogromne wsparcie ze strony 36 projektantów i wydawców gier komputerowych.

Kombinacja systemu PS3 i kamery Playstation Eye wykrywa dokładny ruch, kąt i bezwzględną pozycję w trójwymiarowej przestrzeni kontrolera Playstation Move, umożliwiając użytkownikom intuicyjne kontrolowanie postaci w grze. Kamera potrafi również przechwytywać głos i obraz użytkownika, zwiększając w ten sposób realizm gier. Wszystko oczywiście będzie rozgrywać się w rozdzielczości High Definition, co jest znaczną przewagą konsoli Sony nad konkurencyjnym Wii.

Co z konkurencją?

Podczas konferencji prasowej GDC 2010, redaktorom serwisu Gizmodo udało się nawet zagrać w dwie gry, korzystające z platformy Playstation Move. Pierwszą z nich jest strzelanina Socom, która w porównaniu z podobnymi tytułami na konsolę Wii, jest o wiele płynniejszy, dokładniejszy i mniej nerwowy. Drugim tytułem jest Sports Champions, czyli walka na miecze. Redaktorzy zauważają zwiększoną dokładność w stosunku do kontrolera Wii MotionPlus, jednak nie jest ona aż tak ogromna. Podczas gdy w prawej ręce trzyma się miecz, lewa zajęta jest trzymaniem drugiego kontrolera, który pełnił rolę tarczy.

Według Gizmodo, kontrola ruchu platformy Playstation Move wcale nie jest znaczącym krokiem naprzód w porównaniu z dostępnym już od długiego czasu kontrolerem Wii MotionPlus. Oczywiście największą zaletą Sony jest grafika, która przewyższa konsolę Nintendo o co najmniej jeden poziom. Nie można jednak zapominać o również nadchodzącym Projekcie Natal.

Ceny i dostępność

Platformę Playstation Move można będzie zakupić na trzy sposoby na jesieni 2010 roku – wraz z konsolą PS3, osobno (dla tych, którzy posiadają kamerę Playstation Eye), a także w zestawie startowym za 100 dolarów (około 300 złotych), który zawiera kamerę, kontroler oraz jedną grę.

Demonstracja

Koniecznie obejrzyjcie poniższy filmik – jeśli znudzi się Wam po pierwszych 5 minutach, to przeskoczcie na 00:18:45, by zobaczyć Playstation Move w akcji:

Na drugim filmiku zobaczycie, jakie zastosowania niesie ze sobą Playstation Move: