Na ponad jednej trzeciej komputerów osobistych na świecie zainstalowane jest oprogramowanie pirackie, nielegalne lub nie posiadające licencji.

Raport Antypiracki – czy zmienia się podejście do piractwa?

Piractwo

Głównym celem Raportu Antypirackiego jest ukazanie postaw internautów wobec piractwa oraz działań antypirackich: inicjatyw edukacyjnych podejmowanych systematycznie przez różne instytucje, jak i regularnie prowadzonych działań policji. Raport podsumowuje dotychczasowe działania Sztabu Antypirackiego, dostarczając kompleksowych danych na temat walki z piractwem w drugiej połowie 2009 r., w tym informacji na temat akcji policji w przedsiębiorstwach, sklepach, mieszkaniach prywatnych oraz w sieci oraz na temat interwencji informacyjnych Sztabu w Internecie, a także innych inicjatyw takich jak debaty medialne czy kampanie informacyjno-edukacyjne organizacji branżowych.

W okresie od 1 października do 15 grudnia 2009 roku Sztab Antypiracki dokonał analizy wypowiedzi 297 internautów na temat piractwa. 227 osób poparło piractwo zaś tylko 70 internautów opowiedziało się za walką z piractwem. Zważywszy, że jeden internauta mógł zamieścić kilka postów, Sztab Antypiracki przeanalizował łącznie 319 opinii.

55% komentarzy wyrażało akceptację dla piractwa lub zawierało linki do nielegalnego oprogramowania lub multimediów. 15% komentarzy stanowiło poparcie dla walki z piractwem i propagowania legalnego oprogramowania. 30% komentarzy miało charakter neutralny i zawierało ogólne pytania związane z tematem piractwa.

Równolegle Sztab Antypiracki przeprowadził obserwację postaw moderatorów forów. 1/3 spośród moderatorów forów nie podjęło żadnych działań pozostając biernymi obserwatorami dyskusji, w których pojawiał się temat nielegalnego korzystania z materiałów chronionych prawem autorskim. 12 proc. z nich zastosowało ostrzeżenia wobec użytkowników, a 6 proc. karę w postaci wydalenia z forum w stosunku do internautów propagujących piractwo.

Sztab Antypiracki dokonał również 404 interwencji informacyjnych w Internecie: 129 na temat oprogramowania, 81 odnośnie muzyki, 98 odnośnie filmów oraz 96 dotyczących gier komputerowych. Przekaz kampanii trafił łącznie do 195 różnych serwisów internetowych, w których odnotowano 90 135 odsłon wątków z wypowiedziami Sztabu Antypirackiego. Pełną treść raportu znajdziecie na stronie sztabantypiracki.pl

Sztab Antypiracki to realizowana w Internecie inicjatywa Koalicji Antypirackiej, powołanej przez Business Software Alliance, Związek Producentów Audio Video oraz Fundację Ochrony Twórczości Audiowizualnej, mająca na celu przeciwdziałanie łamaniu prawa autorskiego poprzez dostarczenie kompleksowej wiedzy na temat jego ochrony oraz walki z piractwem.

Na stronie www.sztabantypiracki.pl znajdują się m.in.: aktualizowane na bieżąco kroniki działań policji wymierzone w piratów, studia przypadków korzystania przez firmy z nielicencjonowanego oprogramowania, przegląd publikacji z debat medialnych poświęconych piractwu oraz przydatne poradniki antypirackie dla przedsiębiorców, organizacji oraz konsumentów, m.in.: Antypiracki przewodnik dla urzędów, przedsiębiorstw i innych organizacji czy Antypiracki przewodnik dla rodziców.

Dodatkowo, na stronie www.kalkulatorkar.pl udostępniona jest aplikacja, która umożliwia internautom oszacowanie konsekwencji finansowych związanych z posiadaniem nielegalnych plików chronionych prawem autorskim.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News