inemaDNG to inicjatywa mająca na celu upowszechnienie w branży otwartego formatu plików filmowych

Adobe CS5 – co nowego?

Adobe CS5

Czytaj też:

Pakiety Adobe CS5 będą działać wydajniej, niż swoi poprzednicy. Szczególnie w wersjach na Mac OS X, gdzie Photoshop będzie w końcu, tak jak w wersji dla Windows, 64-bitowy. A skoro już o Photoshopie mowa, warto wspomnieć o nowym narzędziu Content Aware Fill, które pozwala na zaznaczenie elementu a następnie jego proste i inteligentne usunięcie. Z kolei wtyczka Camera Raw 6 w momencie premiery będzie obsługiwać 275 modeli aparatów cyfrowych. Kolejną ciekawostką jest narzędzie Puppet Warp, które pozwala na łatwe zaznaczanie i przesuwanie elementów na zdjęciu przy jednoczesnej automatycznej korekcie przez Photoshopa. Pojawi się też nowa, automatyczna korekta zniekształceń soczewki.

Adobe Illustrator CS5 to z kolei świeża funkcja Perspective Grid, która pozwoli tworzyć jeden obraz z trzech perspektyw. Ulepszono też współpracę z Flash Professional CS5, dzięki czemu można bez problemy na bieżąco przenosić projekty pomiędzy aplikacjami. Z kolei funkcja Bristle Bruch pozwoli na tworzenie realistycznych pociągnięci pędzla. Dzięki integracji z Adobe CS Review, będzie można współdzielić i uploadować projekty do usługi bezpośrednio z poziomu Illustratora.

Z kolei nowy Flash Professional pozwoli na eksport projektów do formatu zgodnego z iPhone OS. Funkcja, która, niestety, może nie znaleźć zastosowania. Pojawił się też nowy panel z wycinkami kodu, co ma pozwolić na uniknięcie wklejania tego samego kodu kilkukrotnie. Nowy Text Layout Framework dodaje bogate funkcje typograficzne w ponad 30 językach, pomagając z layoutem i innymi zastosowaniami.

Pojawiły się też pierwsze ceny:

  • Photoshop: $699 za nowy (Standard, $999 za wersję Extended), $349 upgrade.
  • Illustrator: $599 nowy, $199 upgrade.
  • Flash Professional CS5: $699 nowy, $199 upgrade.