Intel Developer Forum 2010 - minął dzień pierwszy

IDF 2010: Intel prezentuje wizję przyszłości

Architektura Intela zapewnia odpowiednią wydajność i funkcjonalność w każdym segmencie urządzeń komputerowych.

Dziś, podczas pierwszego dnia IDF firma Intel Corporation pokazała, w jaki sposób dostarcza fundament pod budowę powszechnych rozwiązań sprzętowych, programowych i ekosystemowych, aby umożliwić płynną współpracę między urządzeniami i ich większą łatwość użycia. Intel Developer Forum rozpoczęło się od przemówienia Davida (Dadi) Perlmuttera, wiceprezesa i dyrektora generalnego Intel Architecture Group (IAG), który przedstawił wizję Intela – umożliwienie użytkownikom technologii zrealizowania potencjału powszechnego doświadczenia komputerowego.

– Przewiduje się, że do 2015 r. liczba użytkowników urządzeń komputerowych podłączonych do Internetu wzrośnie o kolejny miliard. Pojawia się również coraz więcej rodzajów urządzeń. Dlatego tak ważne jest, aby umożliwić współpracę między tymi urządzeniami – powiedział Perlmutter – Architektura Intela zapewnia odpowiednie połączenie wydajności i mocy, które zapewnia fundament dla wszystkich urządzeń komputerowych tworzących wirtualne kontinuum technik komputerowych, aby umożliwić to powszechne doświadczenie – dodał.

W odniesieniu do produktów w spektrum urządzeń komputerowych Perlmutter zauważył, że Intel osiągnął punkt kulminacyjny przejścia na swoją mikroarchitekturę o nazwie kodowej „Nehalem”, wprowadzając niedawno na rynek procesor Intel Xeon z serii 7500 . W niecałe 90 dni Intel wprowadził nowe procesory 2010 dla komputerów PC, laptopów i serwerów , zwiększające wydajność energetyczną i szybkość obliczeniową oraz zawierające wiele nowych funkcji.

Perlmutter omówił również ostatnie wieści dotyczące następnej generacji procesorów Intel Core wykorzystujących mikroarchitekturę Intela o nazwie kodowej „Sandy Bridge”, których produkcja ma ruszyć pod koniec 2010 roku. „Sandy Bridge” opiera się na 32‐nanometrowej technologii procesowej wykorzystującej bramkę Hi-K drugiej generacji. Procesory te jako pierwsze będą obsługiwały instrukcje Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX). Intel AVX przyspiesza trendy w kierunku obliczeń zmiennopozycyjnych w zastosowaniach ogólnych, takich jak przetwarzanie obrazu, wideo i audio, jak również w zastosowaniach inżynieryjnych, łącznie z modelowaniem i analizą 3D, symulacją naukową oraz analityką finansową. Ponadto „Sandy Bridge” nadal będzie obsługiwał Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), siedem instrukcji przyspieszających szyfrowanie i odszyfrowywanie danych. „Sandy Bridge” będzie również oferował rdzenie graficzne Intela szóstej generacji oraz przyspieszenie operacji zmiennoprzecinkowych (Floating Point), obsługi wideo oraz oprogramowania intensywnie korzystającego z mocy procesora, jakie najczęściej można znaleźć w aplikacjach multimedialnych.

Perlmutter przedstawił również, w jaki sposób Intel umożliwia nowy rodzaj doświadczenia związanego z korzystaniem z telewizji, który określił jako „Smart TV”, w której Internet będzie płynnie zintegrowany z telewizją, spersonalizowaną zawartością oraz funkcją wyszukiwania. Ta najnowsza innowacja opiera się na układzie system-on chip (SoC) Intela, procesorze Intel Atom CE4100, który oferuje wydajność, odczyt filmów w HD i audio oraz zaawansowaną grafikę. Celem jest wzbogacenie telewizji o spersonalizowaną zawartość, ulubione strony internetowe i portale społecznościowe w nieznany dotychczas sposób. CE4100 jest przeznaczony dla takich urządzeń jak odtwarzacze Blu-ray, przystawki do telewizora oraz telewizory cyfrowe, które mogą zapewnić doświadczenie „Smart TV”.

Procesor Intel Atom wykorzystuje uniwersalny energooszczędny design, który zapewnia mu szerokie możliwości na wielu różnych nowych segmentach rynkowych, od urządzeń typu handheld i netbooków po urządzenia elektroniki użytkowej oraz wbudowane aplikacje. Rdzeń procesora Atom charakteryzuje się niskim zużyciem energii, niskim kosztem i małym rozmiarem, na bazie których można stworzyć układy SoC dla wielu różnych segmentów opartych na ukierunkowanych zastosowaniach i wymaganiach urządzeń wejścia/wyjścia.

Jako że dostępność do Internetu mobilnego nadal odnotowuje szybki wzrost i obejmuje kolejne urządzenia, Perlmutter wspomniał o szansach branży w zakresie nowej generacji urządzeń typu handheld, łącznie z tabletami i smartfonami. Opisał, w jaki sposób Prawo Moora oraz połączenie architektury, designu i technik procesu produkcyjnego pomogą przenieść architekturę Intela na znacznie niższe poziomy poboru mocy.

Perlmutter omówił mającą się wkrótce ukazać platformę Intela „Moorestown”, która ma zostać wprowadzona w pierwszej połowie tego roku. Zakomunikował, że Intel zrepartycjonował architekturę swojej platformy oraz zastosował wiele innowacyjnych technik, takich jak zarządzanie zasilaniem na poziomie systemu operacyjnego kolejnej generacji oraz rozproszone bramkowanie zasilania w celu osiągnięcia zwiększonej wydajności i redukcji poziomu poboru mocy w trybie biernym i aktywnym. Dla poparcia swoich słów zademonstrował możliwość nawet 50-krotnego zmniejszenia poboru mocy przez platformę oraz 10-krotnego zmniejszenia poboru mocy w odtwarzaczu audio w porównaniu z platformą pierwszej generacji Intela „Menlow”.

James: Odkrywać przyszłość z Intelem

W drugim głównym wystąpieniu dnia Renee James, wiceprezes i dyrektor generalny Software and Services Group w firmie Intel, kontynuowała nakreślanie wizji Intela – płynnego wykorzystywania różnych urządzeń zarówno dla telefonów, samochodów, jak i domu, dającego klientom większą spójność i lepszy dostęp do informacji. James podkreśliła, że ujednolicone środowisko operacyjne działające na wspólnej architekturze komputerowej może zapewnić twórcom szerszy zasięg i łatwiejszy dostęp do użytkowników końcowych w wielu segmentach rynkowych.

Zapraszając na scenę dra Jiren Liu, prezesa i dyrektora naczelnego Neusoft Corporation, James wspomniała również, że cloud computing stanowi tkankę łączną pomiędzy platformami komputerowymi. Dr Liu zademonstrował, w jaki sposób systemy zbudowane na architekturze Intel Cloud Builder, łącząc urządzenia klienckie front-end ze zdalną diagnostyką back-end w środowisku opieki zdrowotnej, mogą umożliwić nowym rozwiązaniom zapewnianie usług na niespotykanym wcześniej poziomie.

– Technologia zmieniła sposób naszej interakcji ze światem, a Intel dostarcza „klocki”, od chmury po najmniejsze urządzenia, aby zapewnić klientom doświadczenie pełnego „zanurzenia się” w technologie komputerowe w każdym miejscu, w którym się znajdują – powiedziała James. – Firma Intel wierzy, że jest w stanie, razem z programistami i swoimi partnerami, jak również z pomocą wysoce zintegrowanego połączenia sprzętu i oprogramowania, wprowadzić na rynek najlepsze z możliwych produktów oraz zapewnić najszerszą dystrybucję – dodała.

Nawiązując do niedawnej informacji ogłoszonej przez Intela i Nokię o połączeniu projektów open source’owych Moblin i Maemo w platformę programowąopartą na Linuksie – MeeGo, James podkreśliła szerokie poparcie dla MeeGow branży. MeeGo jest rozwijany przez Linux Foundation jako projekt całkowicie open source, w którym mogą brać udział producenci części oryginalnych, producenci systemów operacyjnych, operatorzy sieci i inni. Jest on przeznaczony dla szerokiej gamy urządzeń, łącznie ze smartfonami, netbookami, tabletami następnej generacji, mediafonami, telewizorami podłączonymi do Internetu oraz samochodowymi systemami infotainment.

Ponadto James ogłosiła, że niezależni producenci oprogramowania i programiści w Chinach mogą teraz skorzystać z programu Intel Atom Developer Program i dostarczać aplikacje do dystrybucji za pośrednictwem Intel AppUp Center beta. Jednocześnie podkreśliła niedawne rozpowszechnienie Intel AppUp Center beta zarówno dla MeeGo, jak i Microsoft Windows w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz 27 krajach europejskich. Ten wzrost daje chińskim twórcom aplikacji uczestniczącym w programie Intel Atom Developer Program możliwość dotarcia do klientów na jednym z najważniejszych rynków urządzeń opartych na procesorze Intel Atom, jak również dokonywania transakcji sprzedaży w dolarach amerykańskich, euro lub funtach.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.