Liczba komputerów zarażonych wirusem podłączającym komputery do botnetu w USA wynosi już ponad dwa miliony

Nie pozwól Zeusowi ukraść swoich pieniędzy

Od początku 2010 roku podwoiła się liczba serwerów, na których pojawił się groźny botnet Zeus. Cyberprzestępcy docenili więc jego możliwości w zakresie kradzieży danych dostępowych do kont bankowych.

Zeus zaliczany jest do zagrożeń typu malware. Jego głównym przeznaczeniem jest kradzież danych logowania (loginów i haseł) bankowości internetowej. Walka z cyberprzestępcami wykorzystujących do swych celów Zeusa jest niezwykle trudna. Podjęto wiele prób mających na celu likwidację systemów command and control (C&C ) botnetu Zeus. Za każdym jednak razem, kiedy specjalistom ds. bezpieczeństwa udaje się namierzyć źródło zagrożenia, hakerzy zaczynają korzystać z usług innego dostawcy Internetu.

Twórcy Zeusa stale aktualizują i udoskonalają swoje rozwiązanie. Wszystko to, by w jak największym stopniu utrudnić jego wykrycie, a przez to skuteczną z nim walkę. Ostatnia wersja tego malware – Zeus 2.0 – wykorzystuje tzw. warstwy polimorficzne, stanowiące prawdziwe wyzwanie dla mechanizmów wykrywania zagrożeń opartych na bazach sygnatur.

Najlepszym lekarstwem jest zapobieganie chorobie. Podobnie jest w przypadku zagrożeń komputerowych. Ochronę danych uwierzytelniających do kont bankowości online najlepiej jest rozpocząć od ochrony swego komputera przed infekcjami typu malware (złośliwe oprogramowanie).

Specjaliści z AVG przygotowali pakiet 5 wskazówek, dzięki którym osoby korzystające z bankowości elektronicznej będą mogły spać spokojnie.

5 wskazówek, jak zabezpieczyć swoje dane logowania do konta bankowego:

1. Korzystaj z rozwiązania bezpieczeństwa wyposażonego co najmniej w: moduł antywirusowy, moduł ochrony tożsamości (Identity Protection) oraz warstwę zapewniającą bezpieczeństwo w czasie rzeczywistym podczas surfowania w Internecie.

2. Upewnij się, że stosowane przez Ciebie rozwiązanie jest aktywne i – co ważne – stale aktualizowane.

3. Przynajmniej raz w tygodniu gruntownie przeskanuj swój komputer pod kątem zagrożeń.

4. Pobieraj i instaluj najświeższe łatki bezpieczeństwa do Twojego systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, programu do odczytu plików w formacie PDF i innych wykorzystywanych przez Ciebie programów. Utrudni to hakerom wykorzystanie wewnętrznych luk bezpieczeństwa tych aplikacji. Większość programów wyposażona została w opcje automatycznego aktualizacji, więc zapewnienie sobie dostępu do najświeższych poprawek nie wymaga od użytkownika żadnego wysiłku.

5. Z dużą ostrożnością podchodź do wiadomości email, które nakłaniają Cię do odnowienia hasła, przelania pieniędzy na czyjeś konto czy zachęcających Cię do kliknięcia w link (np. do ciekawego filmu video). Wiele z tych emaili stanowi w rzeczywistości, stosowany przez cyberprzestępców, zabieg zwany phishingiem. Ma on na celu skłonienie użytkownika do zainstalowania groźnego, złośliwego oprogramowania, które w efekcie umożliwi cyberprzestępcy kradzież danych dostępowych do jego kont bankowych.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.