iPhone OS 4.0 dla użytkowników iPhone'a 3GS już w tegoroczne wakacje

Oficjalna premiera systemu operacyjnego iPhone OS 4.0

Kilka chwil temu zakończyła się konferencja prasowa Apple'a, na której Steve Jobs zaprezentował system operacyjny iPhone OS 4.0. Co nowego?

Właśnie zakończyła się kolejna wielka premiera tego roku – mobilny system operacyjny iPhone OS 4.0 został oficjalnie zapowiedziany. Ale tradycyjnie, zanim Steve Jobs rozpoczął przekazywanie informacji o nowym produkcie, podsumował dotychczasowe osiągnięcia. I tak, do dnia dzisiejszego sprzedano 450 tysięcy iPadów. Z biblioteki iBooks pobrano już 600 tysięcy elektronicznych książek. Użytkownicy iPada pobrali już przeszło 3,5 miliona razy aplikacje dostępne w App Store. Do dnia dzisiejszego, Apple sprzedało już ponad 50 milionów iPhone’ów, a udział w amerykańskim rynku przeglądarki w iPhone’ie wyniósł już 64 procenty, pozostawiając w tyle Androida i BlackBerry.

Tak jak należało się spodziewać, system operacyjny iPhone OS 4.0, czyli główna gwiazda dzisiejszego wieczoru, trafi do sprzedaży w tegoroczne wakacje.

Nowe możliwości dla programistów

. Nowy OS ma dostarczyć ponad 1500 nowych API dla programistów. Będą mogli oni ingerować między innymi w kalendarz, bibliotekę zdjęć, ale również w dane kamery wideo i aparatu. To jednak nie wszystko, bowiem pojawi się również zestaw API o nazwie Accelerate, który da możliwość ingerowania w funkcje akcelerometru.

iPhone OS 4.0 to również całkiem nowe funkcje dla użytkownika końcowego – m.in. 5-krotny zoom cyfrowy, możliwość tworzenia playlisty, ustawienia ostrości w filmach przy pomocy dotknięcia konkretnego miejsca na ekranie, ustawienie tapety na ekranie domowym, możliwość dodania klawiatury na łączność Bluetooth, czy też funkcja ciągłej łączności przez WiFi, wyszukiwania tekstu w SMS-ach i MMS-ach, czy podpowiedzi w wyszukiwarce.

Pora jednak skupić się na siedmiu głównych funkcjach iPhone OS 4.0:

Wielozadaniowość

. Jobs przyznaje, że Apple nie jest pierwsze we wprowadzeniu tej funkcjonalności, ale zamierza być najlepsze. Najważniejszą kwestią było utrzymanie czasu pracy na baterii. Jobs pozwolił sobie na małą demonstrację – uruchomił pocztę, wiadomości i wpisał adres w przeglądarce. Następnie kliknął dwa razy w ekran domowy, a oczom naszym ukazały się wszystkie uruchomione aplikacje. Po czym uruchomił jeszcze aplikację eBay oraz grę Tap Tap Revenge, w której, jak sam przyznał, nie jest najlepszy.

Na scenę wyszedł Scott Forstall, wiceprezes działu iPhone Software. W iPhone OS 4.0 zastosowano siedem rodzajów wielozadaniowości. Pierwszą jest strumieniowe puszczanie muzyki w tle. Następnie mamy aplikację Skype – podczas rozmowy będzie można zajmować się również innymi czynnościami, jak na przykład sprawdzenie wiadomości.

Dalej – lokalizacja w tle, co oznacza, że będzie można otrzymywać wskazówki z nawigacji typu turn by turn, nawet po wyjściu z aplikacji takiej jak Tom Tom. Kolejną usprawnioną usługą jest „Push notifications”, która teraz działać będzie jako lokalne zawiadomienia, niewymagające serwera – wszystko odbywać się będzie w telefonie.

Następnie mamy „dokończenie zadania”. To przydatna usługa, na przykład w momencie wgrywania zdjęć. Ten proces może trwać długo, a w międzyczasie będzie można np. przeglądać już wgrane zdjęcia. Ostatnią usługą w ramach multitaskingu jest szybkie przełączanie się pomiędzy aplikacjami. To nie wymaga większych wyjaśnień.

Foldery

. Na scenę powraca Steve Jobs, aby opowiedzieć o dalszych nowościach. Do interfejsu użytkownika dodano foldery – mają być odpowiedzią na coraz większe zasoby danych, które trzeba jakoś organizować. Wystarczy upuścić jedną aplikację na inną podobnego rodzaju, a już utworzy się folder, który automatycznie się nazwie. Nazwę można później oczywiście zmienić.

Poczta

. Wiele nowych funkcji dodano również do skrzynki pocztowej – to między innymi jednolita skrzynka odbiorcza, co oznacza, że można mieć więcej niż jedno konto Exchange. Dodano również możliwość organizowania wiadomości poprzez wątki. Funkcji jest więcej, ale te są najważniejsze.

iBooks

. Kolejna usługa, jest żywcem ściągnięta z iPada – to iBooks, które działa na tych samych zasadach, co w tablecie Apple’a. Firma z Cupertino od siebie dorzuca darmową książkę… o Kubusiu Puchatku.

Biznes

. Na scenę powraca Scott, który mówił o nowych usługach dla klientów biznesowych. Wymieniając po kolei, to: lepsze zabezpieczenie danych, system zarządzania urządzeniami mobilnymi, bezprzewodowa dystrybucja aplikacji, a także wsparcie dla Exchange Server 2010 oraz SSL VPN, jak również wspomniane już kilka kont Exchange.

Gry

. Kolejny segment to gry i rozrywka. Dla systemu iPhone OS napisano już ponad 50 tysięcy gier, zatem jest to mocna strona zarówno iPhone’a, jak i iPoda touch. Apple dodało „społecznościową sieć graczy”, w której będzie można odszukać potencjalnych przeciwników, czy też sprawdzić swoje osiągnięcia.

iAd

. Do mikrofonu powraca Steve Jobs, który omówił całkiem nową usługę – iAd. To mobilne reklamy, które znajdą swoje zastosowanie w bezpłatnych aplikacjach. Takie aplikacje są pożądane zarówno przez Apple, jak i przez użytkowników, ale programiści muszą jakoś zarabiać, by się utrzymać.

Zaczęli dodawać na własną rękę reklamy w swoich aplikacjach, ale nie zdało to rezultatu, dlatego Apple postanowiło im pomóc. Według Jobsa, przeciętny użytkownik spędza 30 minut dziennie na korzystaniu z aplikacji w telefonie. Jeśli reklamy byłyby wyświetlane co trzy minuty, dałoby to 10 reklam dziennie w jednym urządzeniu.

Wkrótce na rynku będzie 100 milionów egzemplarzy urządzeń Apple’a, co da miliard wyświetleń reklam dziennie. To jednak nie wszystko, bowiem Apple chce zmienić jakość wyświetlanych reklam, w ten sposób, aby były jeszcze bardzie interaktywne, niż te wyświetlane w Internecie.

Sprawę załatwić mają interaktywne filmiki, gry lub zabawy, które nie odstraszą użytkownika, a skłonią go do pozostania w aplikacji. Podsumowując, iAd to emocje plus interaktywność, reklamy wbudowane w system, które sprzedaje i przechowuje Apple, ale 60 procent zysków trafia do programistów.

Dostępność

. W dniu dzisiejszym, Apple oddaje w ręce programistów system operacyjny iPhone OS 4.0. Dostępny jest na stronie developer.apple.com. Do użytkowników iPhone’a 3GS oraz iPoda touch (3rd gen), system trafi w tegoroczne wakacje.

Nowy OS będzie także kompatybilny ze starszymi iPhone’ami i iPodami, jednak nie wszystkie nowe funkcje będą dostępne, jak np. wielozadaniowość. Użytkownicy iPadów otrzymają możliwość aktualizacji systemu na jesieni.

Czytaj też: Dziś iPhone OS 4! Jakich funkcji byś chciał? [ANKIETA]

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.