Pierwsze wieści o następcy Microsoft Xbox

Microsoft Xbox 360

Konsola Xboksa 360 to następca niezbyt popularnego Microsoft Xbox, który jednak ma mieć niewiele wspólnego ze starszym bratem. Urządzenie to bowiem posiada konfigurację sprzętową niczym z prawdziwego superkomputera. Sercem konsoli jest trzyrdzeniowy, wektorowy procesor Intel Xenon, przy czym każdy rdzeń może równocześnie przeliczać dwa osobne wątki. Do wyliczeń wykorzystywanych jest aż 512 MB pamięci RAM, zaś generowaniem grafiki zajmuje się specjalnie zaprojektowany przez ATI układ Xenos. Oprócz tego, konsola będzie wyposażona w dysk twardy.

Niestety, nie znamy nośnika pamięci, jaki będzie wykorzystywany przez nowego Xboksa. Mówi się o opracowywanym wspólnie z Toshibą napędzie HD DVD, jednak, zdaniem analityków, konsola będzie posiadać tradycyjny napęd DVD (HD DVD są wciąż bardzo drogie).

Xbox 360, podobnie jak Xbox, to nie tylko konsola do gier, a całe centrum rozrywki. Dzięki internetowej usłudze Xbox LIVE każdy posiadacz konsoli będzie mógł wypożyczać filmy, porozumiewać się z innymi graczami, uczestniczyć w wirtualnych imprezach i konkursach, a także pobierać dema gier. Usługa będzie regionalizowana i, według zapewnień Microsoftu, będzie dostępna również dla polskich użytkowników tuż po premierze.