Laboratorium firmy Panda Security w sierpniu br. zanotowało 2000% wzrost liczby różnych wiadomości spam typu NDR, w porównaniu do liczby próbek wykrytych pomiędzy styczniem a czerwcem tego roku

Polska rozsyła najwięcej spamu spośród krajów europejskich

Spam

Według XV edycji „Raportu o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” (ISTR) Polska odpowiedzialna była w 2009 roku za wysyłkę 10 procent niechcianych wiadomości w skali regionu EMEA, co przekłada się na 4 procent w skali całego świata. Nasz kraj awansowałł w tym niechlubnym zestawieniu z 5 miejsca w 2008 roku, wyprzedzając takie kraje jak Turcja (2 miejsce i 9 procent rozsyłanego spamu), Rosja (3 miejsce, 9 procent), Rumunia (4 miejsce, 6 procent), czy Niemcy (5 miejsce, 5 procent). W 2009 roku spam stanowił 88 procent wszystkich wiadomości e-mail odnotowanych przez firmę Symantec.

Jak podkreślają eksperci firmy Symantec, najwyższą pozycję Polski w tym zestawieniu w raporcie ISTR, można tłumaczyć dużą ilością komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem typu „bot” (12 procent w regionie EMEA i 6 procent w skali świata) .

Terminem „bot” określa się komputer, który wykonuje polecenia cyberprzestępców bez wiedzy ich właścicieli i jest wykorzystywany do nielegalnych celów – choćby do dystrybucji spamu, przeprowadzania ataków na inne stacje, czy przechowywania internetowych stron reklamowych. Spośród 107 miliardów niechcianych wiadomości wysyłanych codziennie na całym świecie średnio 85 procent jest efektem działalności sieci typu bot.

Polska na czele krajów w rankingach cyberprzestępstw w regionie EMEA

„Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa w Internecie” wskazuje na wiele słabych punktów w poziomie zabezpieczeń polskiego Internetu. Polska występuję w pięciu rankingach dotyczących regionu EMEA:

  • 1 miejsce (10 proc.) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość wysyłanego spamu.
  • 2 miejsce (11 proc.) wśród krajów, które przechowują największą ilość stron wykorzystywanych do ataków typu „phishing”. Pierwsze miejsce zajęła Hiszpania (11 proc.).
  • 4 miejsce (12 proc.) wśród krajów o największej ilości komputerów-zombie. Pierwsze miejsce przypadło Niemcom (14 proc.).
  • 4 miejsce (7 proc.) wśród krajów o największej intensywności destrukcyjnej działalności. Pierwsze miejsce zajęły Niemcy (12 proc.).
  • 9 miejsce (4 proc.) wśród krajów, z których pochodzi największa ilość ataków wymierzanych za pośrednictwem sieci WWW. Na pierwszy miejscu znalazła się Wielka Brytania (12 proc.).