Technobiologia

Nauka powinna być atrakcyjna wizualnie. Biologię na poziomie komórkowym można dzięki współczesnej technice przedstawić w bardzo interesującej formie.

Demoscenowe produkcje różnią się od wizualizacji zjawisk biologicznych (zazwyczaj toczących się na poziomie komórkowym) tym, czym science różni się od science-fiction. Autorzy prozy SF muszą jedynie udawać, że ich fikcja jest naukowa. Tak jak i czasopismom popularno-naukowym, ze względu na uproszczenia bliżej do popu, niż do nauki.

Jeden z moich znajomych na portalu amiscenowym wrzucił link do filmu

„The Inner Life of the Cell”

(poniżej). Oniemiałem. Śliczne to. Doskonale wizualizowane! Gdybym kiedyś w szkole zobaczył coś takiego na ekranie projektora, z dobrą muzyką pewnie nie opuściłbym nigdy żadnej lekcji biologii, zapatrzony w cuda dziejące się na poziomie komórkowym. W to jak replikuje się DNA, albo jak mitochondria pozyskują energię. Bo wizualna forma powie więcej niż np. (cytat, fragment artykułu z Wikipedii):

„Mitochondrium (w liczbie mnogiej mitochondria; dawniej chondriosom[1]) – organellum komórki eukariotycznej pochodzenia endosymbiotycznego, w którym zachodzą procesy będące głównym źródłem energii (w postaci ATP) dla komórki, w szczególności proces fosforylacji oksydacyjnej, zachodzący w błonie wewnętrznej mitochondriów.”

A gdyby tak sięgnąć po współczesne wynalazki, uzbroić się w okulary 3D, rękawice VR i sięgnąć w głąb komórek, poobracać je, dotknąć, zajrzeć do ich wnętrza, nawet uszkodzić i obserwować reakcję? Pewnie nabralibyśmy więcej szacunku do życia, a znaczna część ludzkości nawróciłaby się na wegetarianizm (do czasu obejrzenia pierwszej wizualizacji życia flory, później wyginęlibyśmy jedząc tylko nieożywioną materię).

Poniżej dwa filmy obrazujące prawdziwe zjawiska biologiczne – mitozę oraz życie komórek.

Stages of Mitosis

The Inner Life of the Cell

Gdyby dodać do tych filmików opcję interakcji, na dodatek uzupełnić je dynamiczną muzyką… to zamiast lekcji w stylu wykładu, bądź „Było sobie życie” uzyskalibyśmy zbliżony do formuły telewizji muzycznych teledysk. No może bez tych wszystkich półnagich panienek i rapujących cool-kolesi. A tak wygląda nibybiologia w wykonaniu demoscenowym.

Protoza/Kewlers

We Cell/Kewlers 

Z innej beczki: Size Antimatters/ASD i zerkanie przez mikroskop.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.