Uwaga na próby oszustwa na nasza-klasa.pl

Laboratorium antywirusowe firmy ESET informuje: użytkownicy portalu społecznościowego Nasza-Klasa znaleźli się na celowniku cyberprzestępców.

Oszuści za pośrednictwem fikcyjnych kont rozsyłają wiadomości zachęcające do odwiedzenia witryny, w której można obejrzeć zdjęcia i filmy jednej z użytkowniczek serwisu. Wszystko to za pośrednictwem programu GoD. Pobranie aplikacji możliwe jest jednak po zapłaceniu za nią za pośrednictwem PayPal lub wiadomości SMS. Wysłanie wiadomości obciąża rachunek użytkownika kwotą nawet 23 zł!

Oszustwo rozpoczyna się od wiadomości przesyłanej do użytkowników Naszej-Klasy. Do zapoznania się z jej treścią przekonuje zdjęcie-przynęta, przedstawiające atrakcyjną brunetkę. Treść wiadomości przechwyconej przez laboratoria antywirusowe firmy ESET znajdziecie poniżej (pisownia oryginalna).

„Hej! Jestem Agnieszka:) Szukam odpowiedzialnej osoby, która się mną zaopiekuje. Jeśli chcesz zobaczyć mnie w całej okazałości wejdź na:

http://[adres usunięto]

Są tam zdjęcia jak i również filmiki:)

Folder o nazwie: „agusia_19_03_2010.rar” dostępu jest z poziomu wyszukiwarki programu.

Pozdrawiam gorąco;**”

Aby dostać się do obiecywanych zdjęć i filmów internauta musi jednak najpierw pobrać program GoD, polecany rzekomo przez kilka serwisów downloadowych i jedną z gazet (tytuł zbliżony do jednego z magazynów komputerowych). Pobranie programu możliwe jest dopiero po zapłacie symbolicznej złotówki – tak przynajmniej sugeruje informacja w oknie na stronie polecanej w wiadomości. Warto zwrócić jednak uwagę na regulamin, z którego wynika coś zupełnie innego. W treści można bowiem znaleźć informację, że w zależności od wybranego przez użytkownika numeru, wysłanie wiadomości może kosztować 10,98 zł lub nawet 23,18 zł brutto! Okno z informacją o konieczności zakupu programu jest przy tym wyjątkowo natarczywe – mimo prób zamknięcia po kilku sekundach wyświetla się ono ponownie.

Nasza-Klasa błyskawicznie zareagowała na próbę oszustwa i zablokowała konto, z którego rozsyłano do użytkowników serwisu wspomniane wiadomości.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.