Wielka premiera nowego, „pięknego” Ubuntu

Canonical, po publicznych beta-testach i kilku wersjach rozwojowych, zaprezentowało zupełnie nowe Ubuntu. Wersja 10.04 zaznacza swoją odmienność już na początku – nowym stylem graficznym.

Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy po zainstalowaniu tej jednej z najlepszych dystrybucji linuksowych, jest zupełnie nowy motyw na Pulpicie, logotypyoraz nieco podrasowany interfejs, który będzie wymagał zmiany przyzwyczajeń (na przykład, przyciski operacji na oknie są umieszczone po lewej strony okna, zamiast po prawej, samych operacji przybyło i nie ograniczają się do minimalizacji, maksymalizacji czy zamknięcia).

Ubuntu 10.04 to jednak nie tylko nowe ikonki. Z systemem zintegrowany jest sklep muzyczny Ubuntu One Music Store, który oferuje muzykę pozbawioną zabezpieczeń DRM. Sklep zintegrowany jest również z domyślnym odtwarzaczem Rhythmbox oraz usługą hostingowi Ubuntu One (która teraz potrafi synchronizować zakładki Firefoksa i dowolne foldery), mamy więc rozwiązanie nieco inspirowane iTunes.

Poważny i ciekawy retusz przeszedł również sklep z aplikacjami Ubuntu, czyli Centrum Oprogramowania. Każdy program do pobrania jest opatrzony teraz zwięzłymi opisami i zrzutami ekranu. Niestety, zgodnie z zapowiedzią, nie ma jeszcze możliwości kupowania komercyjnych aplikacji oraz zintegrowanych funkcji społecznościowych (ocenianie programów, pisanie komentarzy.

Zmienił się również skład oprogramowania dołączonego do systemu. GIMP został zastąpiony F-Spotem, a XSane programem SimpleScan (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by te aplikacje doinstalować z Centrum Oprogramowania). Z kolei dodany został webowy pakiet biurowy Zoho.

Ubuntu 10.04 jest również bardziej społecznościowe. Nowe MessagingMenu integruje aplikacje do komunikacji (klienty pocztowe, komunikatory, klienty czatów, itd.) a MeMenu pozwala na zarządzanie nie tylko aplikacjami społecznościowymi, ale również kontami na popularnych portalach Web 2.0.

Zgodnie z zapowiedzią sterownik dla kart graficznych NVIDIA został podmieniony na Nouveau, co oznacza obsługę większej ilości kart graficznych (szczególnie tych starszych), ale również brak akceleracji 3D. Na szczęście, jeżeli istnieje sterownik dedykowany naszej karcie, Ubuntu go zainstaluje automatycznie i przywróci możliwości 3D. Ubuntu jest również zgodne z urządzeniami z systemem iPhone OS.

Jeśli chodzi o linuksowe technikalia, dystrybucja oparta jest na kernelu 2.6.32 i środowisku graficznym GNOME 2.30 (z możliwością zmiany na KDE SC 4.4). Sama dystrybucja została pozbawiona HAL-a, przez co uruchamia się zauważalnie szybciej.

Ubuntu to system darmowy – można go pobrać z witryny producenta. Do Ubuntu 10.04 dodany został również, po raz pierwszy, jako osobne pobieranie, szczegółowy podręcznik obsługi.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.