Z nami zbudujesz domową sieć

Wszystko w sieci!

Internet w całym domu

Zamiast okropnego budzika, pobudka muzyką z własnego serwera iTunes, słuchanie ulubionej stacji radiowej w łazience, śledzenie na żywo w radiu sobotnich meczów piłkarskich z całego świata podczas gotowania czy też oglądanie wieczorem ze znajomymi śmiesznych i ciekawych filmów z YouTube bezpośrednio na telewizorze.

To wszystko, a nawet zdecydowanie więcej potrafi mała sieć domowa, którą przedstawimy w tym artykule. Dzięki poradom będziecie mogli samodzielnie zbudować i skonfigurować sieć domową, bez względu na to czy waszym celem jest tylko słuchanie plików MP3 na wieży, czy wykorzystanie wszystkich możliwości, jakie ona daje. Na powyższej ilustracji znajdują się wszystkie najważniejsze składniki naszej sieci.

Najpierw jednak musimy ustalić, jak najlepiej wszystkie te elementy połączyć.

Połączenia — z kablem czy bez?

Do wyboru mamy trzy podstawowe metody połączeń — kablową sieć Ethernet z klasycznymi gniazdami RJ45, sieć bezprzewodową oraz PowerLAN. Każda z nich ma zalety i wady.

Sieć Ethernet

Połączenia kablowe są bardzo szybkie – w zależności od podłączonych urządzeń możemy osiągnąć nominalne transfer nawet rzędu 1000 Mb/s. Już połączenie 100 Mb/s wystarczy dla większości typowych zastosowań multimedialnych. Jednak osoby, które chcą wygodnie korzystać w domu z dysku sieciowego, powinny sięgnąć po gigabitowy Ethernet.

WLAN

Największą zaletą sieci bezprzewodowej jest… brak przewodów. Szybkość zależy od obsługiwanego standardu. Najszybszym standardem jest obecnie 802.11n o rzeczywistej transmisji do ok. 150 Mb/s, a następny w kolejności jest N150 (ofi cjalnie 802.11g z funkcjami n) o nominalnej przepustowości kilkudziesięciu Mb/s. Ciągle rozpowszechniony jest również standard 802.11g (ok. 30 Mb/s).

PowerLAN

Łączy najlepsze cechy obu światów (Ethernet oraz WLAN). Nośnikiem danych jest instalacja elektryczna mieszkania, dzięki czemu sieć jest dostępna w całym domu, bez konieczności kładzenia kabli. Słabość PowerLAN wychodzi na jaw dopiero, gdy chcemy połączyć ze sobą dwa mieszkania, które posiadają oddzielne liczniki albo mają przestarzałą instalację. Linie HomePlug AV osiągają nominalnie szybkość rzędu 200 Mb/s.

Korytarz: niepozorne centrum dowodzenia

Głównym punktem domowej sieci – i to od razu w kilku aspektach – jest ruter. Jest nie tylko odpowiedzialny za zestawienie i utrzymanie połączenia z Internetem, ale służy też jako serwer DHCP, co oznacza, że przydziela każdemu urządzeniu sieciowemu adres IP. Jeżeli z siecią łączymy się za pośrednictwem urządzenia, np. Draytek Vigor 2710Vn, mamy coś więcej niż po prostu ruter, a mianowicie bezprzewodowy punkt dostępu, zaporę ogniową oraz pełnowartościową centralę telefoniczną VoIP/SIP.

Praktycznie rzecz ujmując, posiadając szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz takie urządzenie, mamy podstawę dobrej sieci domowej. Porównanie ruterów bezprzewodowych 802.11n znajdziecie w tym wydaniu CHIP-a. W zależności od naszych celów, po zakupie rutera do zakończenia rozbudowy brakuje nam już niewiele. Jeżeli np. naszym celem było podłączenie notebooka do sieci, korzystanie z konsoli Wii firmy Nintendo oraz słuchanie internetowego radia, to już rozbudowę sieci zakończyliśmy. W przypadku podpięcia wielkiej pamięci USB bądź zewnętrznego dysku twardego do rutera stworzymy podstawowy system NAS (Network Attached Storage). Jest to dysk, do którego mamy dostęp z dowolnego urządzenia naszej sieci domowej, a nawet za pośrednictwem Internetu. W celu dostępu z Internetu będziemy musieli jednak stworzyć dynamiczne przekierowanie adresu (DynDNS). Niezbędne usługi są dostępne za darmo, na przykład na stronie www.dyndns.org.

Jeżeli obok rutera pozostało jeszcze trochę wolnego miejsca i nadal nie wyczerpaliśmy naszego budżetu, istnieją dwie podstawowe metody, które w prosty sposób dodadzą liczne funkcje do naszej sieci domowej. Do wyboru mamy albo wykorzystanie nowej stacji NAS bądź alternatywnie – Microsoft Windows Home Server. Za pomocą obu systemów osiągniemy w znacznym zakresie zwiększenie bezpieczeństwa danych. Poza tym będziemy mieć dostęp do multimediów we własnej sieci (serwer multimediów na potrzeby zdjęć, muzyki i filmów) oraz – zależnie od modelu – przydatne funkcje, np. sterownik kamery internetowej umożliwiający monitoring domu. Aplikacje wspomagające pobieranie należą do podstawowego wyposażenia systemów NAS, podobnie jak usługi internetowe, dzięki którym możemy np. odsłuchać muzykę poprawiającą nastrój z dowolnego komputera podłączonego do Internetu na świecie – bezpośrednio z domu. Nie musimy w tym celu mieć włączonego komputera. Zarówno system Home Server, jak i NAS pobiorą dla nas pliki z Internetu, dodatkowo udostępniając oraz rozdzielając treści multimedialne do urządzeń sieci domowej lub również w Internecie.

Polecamy

Ruter wielofunkcyjny
Producent: Draytek,
Model: Vigor 2710Vn,
Cena: ok. 690 zł,
Info: www.draytek.pl
Ruter z największym zasobem funkcji — idealna podstawa własnej sieci domowej.
Alternatywa: Cerberus P 6341,
Producent: Pentagram,
Cena: ok. 240 zł,
Info: www.pentagram.pl

Dzięki pakietowi WLAN BOX optymalnie skonfigurujemy nasz ruter, odkryjemy, gdzie w naszym domu znajdują się dziury nadawcze – zestaw składa się z 12 rewelacyjnych narzędzi.
Dzięki pakietowi WLAN BOX optymalnie skonfigurujemy nasz ruter, odkryjemy, gdzie w naszym domu znajdują się dziury nadawcze – zestaw składa się z 12 rewelacyjnych narzędzi.

Można się obejść bez sieci gigabit

Osoby korzystające z rozwiązań typu NAS czy też Home Server i zapisujące na nich

swoje pliki multimedialne oraz dokumenty powinny – przynajmniej w przypadku połączenia z komputerem – zwrócić uwagę, aby połączenie było możliwie jak najszybsze. Połączenie bezprzewodowe o 802.11n czy gigabitowy Ethernet gwarantują, że praca z dyskiem sieciowym będzie sprawiała przyjemność. Osoby, które jedynie odtwarzają multimedia za pośrednictwem domowej sieci, będą w pełni zadowolone z połączenia bezprzewodowego N150 (inaczej N-Lite) czy też połączenia Ethernet 100 Mb/s.

Sterowanie domem oraz połączenie sieci

Artykuł porusza przede wszystkim tematy związane z dostępem do danych, multimediów oraz połączeń sieciowych. Jednak obok tych klasycznych obszarów zastosowania sieć domową możnawykorzystać również do licznych innych zadań. Czy nie byłoby ciekawie,
gdybyśmy obok raczenia się muzyką oraz filmami mogli też manipulować włącznikami, gniazdkami oraz urządzeniami domowymi?

Sterowanie za pomocą Xcomfort
Firma Moeller ma w ofercie adapter o nazwie Xcomfort, który obsługuje wiele różnych bezprzewodowych sterowników. Za pomocą urządzenia można sterować roletami, ogrzewaniem, ściemniaczami, przełącznikami i innym sprzętem. Szczegółowy opis możliwości znajdziemy na stronie www.xcomfort.pl.

Pełna kontrola dzięki Tebis TX
Firma hager pod nazwą tebis TX (www.hager.pl) oferuje jednostkę kontroli oraz
sterowania do wykonywania różnych zadań domowych (żaluzje, gniazda, oświetlenie, temperatura itd.). Ten zaawansowany system nie należy do najtańszych, jednak jest bardzo elastyczny i komfortowy. Jego jedną z wielu zalet jest możliwość zarządzania systemem przez Internet. W zależności od uprawnień użytkownicy mogą mieć dostęp tylko do określonych funkcji.

Salon: kino oraz miejsce wszelkich uciech

Salon powinien służyć relaksowi oraz życiu rodzinnemu. Dlatego w naszym salonie nie ma komputera, nawet notebooka. Zamiast tego znajduje się tutaj telewizor, który jest wyposażony w złącze sieciowe. Pokazany powyżej model fi rmy Samsung potrafi nie tylko komunikować się za pośrednictwem portu Ethernet, ale opcjonalnie też za pośrednictwem modułu bezprzewodowego. Telewizor obok kilku internetowych funkcji posiada również jako cechę szczególną zintegrowanego klienta multimedialnego, który automatycznie tworzy zestawienie danych wszystkich dostępnych w domowej sieci serwerów multimedialnych oraz umożliwia odtworzenie ich zawartości.

UPnP — standard dla strumieniowego odtwarzania multimediów

Najtańszą metodą wejścia w posiadanie serwera multimedialnego jest stworzenie takiego serwera z rutera, który obsługuje funkcję UPnP. Osoby, które posiadają system NAS firmy QNAP, Synology bądź Microsoft Home Server, nie muszą się bawić w majsterkowanie. W takim przypadku konfiguracja sieci załatwia się niemal sama. Wystarczy jedynie postępować zgodnie ze wskazówkami menu wyświetlanymi na ekranie telewizora.

Wielu z nas posiada płaski telewizor, jednak większość tego typu urządzeń nie ma wbudowanego odtwarzacza sieciowego. Wręcz genialnym rozszerzeniem jest w takiej sytuacji klient WD TV Live firmy Western Digital. Mała skrzyneczka potrafi odtwarzać muzykę oraz wyświetla zdjęcia znajdujące się w lokalnej sieci bądź pamięci USB, dodatkowo dzięki posiadaniu interfejsu HDMI możliwe jest wyświetlenie na podpiętym telewizorze filmów w jakości Full HD. Urządzenie WD TV Live sprosta naszym potrzebom, nawet jeżeli interesuje nas tylko możliwość odsłuchiwania kolekcji MP3 na wieży.

Brak wyświetlacza sprawia jedynie na pierwszy rzut oka wrażenie przeszkody podczas odtwarzania plików MP3. W rzeczywistości urządzeniem możemy sterować wygodnie na żywo, podobnie jak innymi sprzętami UPnP za pomocą pilota. Mówimy o punkcie sterującym UPnP, który działa za pośrednictwem komputera, notebooka, netbooka, PDA czy telefonu komórkowego. Możemy przeglądać nasze pliki multimedialne, zarządzać listami odtwarzania i sterować najważniejszymi funkcjami klienta. Takich urządzeń jak WD jest wiele, a ich duże zestawienie publikujemy w tym wydaniu CHIP-a. Wszystkie ważne konsole (Xbox 360, PlayStation 3 oraz Wii) pokazują pełnię swoich możliwości dopiero po podłączeniu do Internetu. Wtedy można rywalizować z graczami z całego świata, rozmawiać z nimi oraz wymieniać się stanami gier czy doświadczeniami. Konsole Xbox 360, PlayStation 3 oraz – przy użyciu kilku sztuczek – nawet Nintendo Wii mogą zostać wykorzystane jako klient multimedialny i uzupełnić naszą multimedialną sieć domową.

Ważne:

poszczególne konsole nadają się do roli klienta multimedialnego. Podczas

gdy PS3 zadowoli się praktycznie każdym serwerem UPnP, Xbox 360 najchętniej współpracuje z Microsoft Home Server. Konsola Wii może zasadniczo działać również jako odtwarzacz multimedialny. Najpierw będziemy musieli jednak spreparować urządzenie za pośrednictwem specjalnego oprogramowania lub modchipa, ponieważ firma Nintendo nie przewidziała opcji odtwarzania strumieniowych multimediów. Jednak odradzamy modyfikowanie konsoli Wii. Wielu użytkowników w efekcie końcowym zamiast wielofunkcyjnej konsoli, umożliwiającej odtwarzanie filmów czy muzyki z sieci, uzyskało np. drogi przycisk do papieru.

Wadą konsol w porównaniu np. z urządzeniem WD TV Live jest wysoki pobór energii elektrycznej. Zarówno zużycie prądu, jak i głośna praca konsol sprawiają, że nie są znaczącą konkurencją dla możliwości klienta typu WD TV Live. Mały zasilacz WD TV Live staje się odczuwalnie ciepły jedynie w przypadku odtwarzania filmów w jakości 1080p. Właśnie tak jak to powinno wyglądać ze strumieniowymi klientami UPnP, które chce się w salonie mieć, widzieć i – co ważne – nie słyszeć.

Ważne:

najpierw ustalmy z pracodawcą, czy nie ma obiekcji przed tym, abyśmy pliki

przesyłali do domu. Wykorzystajmy nasz dysk sieciowy sprytnie. Na przykład dzięki konsekwentnemu przechowywaniu folderów Dokumenty oraz archiwum Outlooka

(plik pst) na dysku NAS czy Home Server przestaną nam dokuczać możliwe problemy związane z niedziałaniem komputera. Obojętnie, czy zdecydujemy się wymienić komputer, czy też postanowimy postawić na nowo system operacyjny, nasze najważniejsze pliki znajdują się na bezpiecznym dysku NAS.

Polecamy

Telewizor
Producent: Samsung,
Model:PS50B650, Cena: ok. 4000 zł,
Info: www.samsung.pl
Telewizor Samsung jest nie tylko cienki, ale też ma też złącze LAN, a w opcji nawet WLAN.
Alternatywa: 37PFL8404H
Producent: Philips, Cena: ok. 3300 zł,
Info: www.philips.pl

Wieża Stereo
Producent: Sony Model: NAS-Z200IR
Cena: ok. 2200 zł Info: www.sony.pl
Wieża kompaktowa Sony ze stacją dokującą do iPoda odtwarza za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego również treści z serwerów multimedialnych.
Alternatywa: Ovation 2i CDS 9000,
Producent: Grundig,
Cena: ok. 1350 zł,
Info: poland.grundig.com

Konsola do gier
Producent: Microsoft, Model: Xbox
360 Elite, Cena: ok. 1000 zł
Info: www.microsoft.pl
Xbox 360 potrafi więcej niż tylko uruchamiać gry. Jeżeli Xbox wykryje w lokalnej sieci serwer multimedialny, staje się klientem multimedialnym.
Alternatywa: PlayStation 3 Slim
Producent: Sony, Cena: ok. 1250 zł
Info: www.playstation.pl

Pokój do pracy: obowiązek, ale… nie bez przyjemności

Jeżeli już musimy pracować w domu, niech technika sprawi nam przyjemność. Wygodnym rozwiązaniem jest, gdy pliki, które chcemy edytować w domu, zostały już wysłane z komputera firmowego na dysk twardy urządzenia NAS. Jeżeli otworzymy pliki na dysku NAS i będziemy je edytować, to rozwiązanie ma dodatkowe zalety. Po pierwsze, takim plikom nie może się niemal nic stać. Wynika to z faktu, że mamy stację NAS pracującą w macierzy RAID 1 (dla dwóch dysków twardych) bądź RAID 5 (w przypadku czterech dysków twardych). Po drugie, nie mamy możliwości zostawienia plików w domu – dostęp do dysku NAS mamy wszędzie, gdzie jest Internet.

Możliwie szybki dostęp do dysków twardych

Dla niemal natychmiastowego dostępu do plików przechowywanych na serwerze niezbędne

jest jak najszybsze połączenie z dyskiem NAS czy Home Server – gigabitowy Ethernet. Za pośrednictwem takiego połączenia możemy liczyć na transfery rzędu 10 MB/s. Z taką przepustowością da się już płynnie pracować, mimo że przepustowość pozostaje daleko w tyle za teoretycznymi możliwościami. Główną przyczyną tego stanu rzeczy są słabe procesory, które przeważnie są instalowane w obudowach NAS. Dyski twarde, kontroler gigabit Ethernet oraz połączenie sieciowe z komputerem są wystarczająco szybkie. Jednak przetwarzanie danych przez powolny procesor zwalnia całą operację jak w przypadku urządzenia Synology DS209j. Można jednak wybrać urządzenie wyposażone w silniejszy procesor, np. model DS209+ II, które zapewni znacznie lepsze transfery. Przed wyborem urządzenia NAS warto zapoznać się z rankingiem tego typu dysków dostępnym pod adresem www.chip.pl/ranking.

Jeżeli nie chcemy ciągnąć kabli po całym domu, dysk NAS czy Home Server możemy umieścić w bezpośrednim otoczeniu komputera. Połączenie kablem urządzeń jest wtedy zdecydowanie prostsze, w przypadku samego połączenia internetowego (przeważnie do 6 Mb/s) wystarczy nawet łącze 802.11g o przepustowości 54 Mb/s. Jedyny warunek, na który musimy zwrócić uwagę, jest taki, aby połączenie dysku NAS czy Home Server z klientami multimedialnymi w salonie miało nominalną szybkość minimum 100 Mb/s. W innym wypadku – szczególnie dotyczy to filmów – przepustowości może nie wystarczyć do płynnego odtwarzania.

Wideoczat staje się coraz popularniejszy, więc dobrze aby w naszym salonie znalazła się kamera internetowa. Jest ona wykorzystywana nie tylko w celu łączenia rodziny, ale też jako monitoring. Aplikacja na dysku twardym NAS monitoruje kamerę i rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko coś się poruszy, i na życzenie wyśle wiadomość e-mail bądź SMS. Oczywiście można by to zadanie zrealizować również za pomocą komputera – jednakże zużywa on zdecydowanie więcej prądu niż dysk twardy NAS czy Home Server. Czasami zdarza się, że partnerzy mają odmienny gust względem oglądanej audycji w telewizorze. Jeżeli nie ma możliwości dojścia do konsensusu, pozostaje dla jednej z osób przejście do pokoju z komputerem.

Dzięki sieci domowej również tutaj dostępne są wszystkie pliki multimedialne. Wyświetlanie oraz odtwarzanie filmów, zdjęć oraz muzyki nie sprawi problemu w przypadku komputera z systemem Windows. Media Center komputera z Windows (obojętnie jaki, XP, Vista czy Windows 7) poradzi sobie z odtworzeniem niemal wszystkich formatów multimedialnych. Dla pozostałych typów istnieje bezpłatny odtwarzacz VLC Media Player, który poradzi sobie z odtworzeniem najdziwniejszych formatów wideo.

Polecamy

Dysk NAS
Producent: Synology, Model: DS209+ II
Cena: ok. 2150 zł
Info: www.synology.com.pl
System NAS dla początkujących wyposażony w dwa dyski twarde w trybie macierzowym RAID 1, zapewniający większe bezpieczeństwo danych. Niesamowita liczba zastosowań.
Alternatywa: Gigabit NAS 500 GB
Producent: Verbatim, Cena: ok. 500 zł
Info: www.verbatim.net.pl

Komputer stacjonarny
Producent: HP, Model: Elite 7000 MT
Cena: ok. 3500 zł, Info: www.hp.pl
Komputer HP posiada szybki kontroler Ethernet LAN.
Alternatywa: Slim C140-A123
Producent: Aristo, Cena: ok. 1750 zł
Info: www.aristo.pl

Kamera internetowa
Producent: D-Link, Model: DCS-2121
Cena: ok. 500 zł, Info: www.dlink.pl
Kamera umożliwia transmisję obrazu wideo przez Internet. Podgląd obrazu możliwy jest przez przeglądarkę WWW.
Alternatywa: IC-1510Wg
Producent: Edimax, Cena: ok. 200 zł
Info: www.edimax.pl

Kuchnia i łazienka: najważniejszy jest dobry początek dnia

Nasza sieć domowa jest wszędzie tam, gdzie jej potrzebujemy, również w kuchni i łazience. Reggae z wodoodpornego radia internetowego sprowadzi do naszej łazienki karaibską atmosferę, a kucharz zostanie uskrzydlony przez Charles’a Aznavoura, który może mieć znaczny udział w udanym gotowaniu.

Zależnie od przekroju naszego mieszkania może okazać się, że połączenie bezprzewodowe ma zbyt niską przepustowość. Przyczyn tego stanu może być kilka, np. ściany z żelbetonu czy gipsu. Winę mogą również ponosić zakłócające urządzenia elektryczne bądź silne sieci bezprzewodowe w sąsiedztwie. Problem związany ze ścianami sprytnie rozwiążemy przy użyciu aplikacji Heatmapper. Narzędzie tworzy mapę sygnałową naszego mieszkania. W ten sposób odkryjemy najkorzystniejszą lokalizację każdego składnika sieci bezprzewodowej. Gdy nie będziemy mogli uzyskać stabilnego sygnału, spróbujmy zmienić kanał sieci Wi-Fi. W większości przypadków takie rozwiązanie powinno pomóc.

Zdecydowanie trudniejsza sytuacja występuje natomiast w przypadku nakładających się kanałów nadawania. Najpierw spróbujmy odnaleźć choć jeden wolny kanał. Jeżeli jest to niemożliwe z racji mieszkania w bloku, wyszukajmy najsilniej nadający kanał i właśnie na nim zestawmy komunikację naszej sieci. W razie kłopotów możemy wypróbować nasze porady (patrz ramka na dole). PoE (Power over Ethernet) może okazać się praktyczną alternatywą. Sprytne pośrednie wtyczki potrafi ą zmodulować oraz ponownie demodulować sygnał sieciowy wewnątrz sieci energetycznej. Na koniec jeszcze kilka porad dla przyszłych sieciowców: przed zakupem składników warto wszystko zapisać – obsługiwane standardy, złącza, wymagane przepływności danych.

Warto też wiedzieć, czy i jakie sieci bezprzewodowe znajdują się w naszym zasięgu. W branżowym sklepie wypożyczmy zestaw PowerLAN w celu sprawdzenia, czy nasza sieć elektryczna się nadaje. Po podjęciu tych kroków już nic nie będzie stało na drodze do zbudowania domowej sieci!

Polecamy

Radio internetowe
Producent: Sweex
Model: MM200
Cena: ok. 400 zł
Info: www.sweex.com
Internetowe radio z wbudowanym kontrolerem Wi-Fi. Będzie działało w każdym miejscu mieszkania.
Alternatywa: Internet Radio
Producent: Medion
Cena: ok. 300 zł
Info: www.medion.com/pl

Gdzie jest najlepszy zasięg naszej sieci bezprzewodowej? Możemy to sprawdzić za pomocą narzędzia Heatmapper.
Gdzie jest najlepszy zasięg naszej sieci bezprzewodowej? Możemy to sprawdzić za pomocą narzędzia Heatmapper.

Droga do sukcesu z siecią bezprzewodową

Sieć gigabit Ethernet jest szybka, a PowerLAN działa zaskakująco dobrze. Ale najlepszym wyborem jest sieć bezprzewodowa. Niewidoczna, niezależna od lokalizacji, a mimo to szybka.

Umieszczenie rutera jak najwyżej

Praktycznie każda przeszkoda zakłóca bezprzewodową transmisję. Ruter powinien zostać przykręcony wysoko na ścianie. „Pokrycie” sygnałem sprawdzimy za pomocą narzędzia Heatmapper.

Przejście na pasmo 5GHz

Eter wraz z rosnącą popularnością urządzeń bezprzewodowych staje się coraz bardziej zapchany. Od pewnego czasu dostępne są rutery dwupasmowe, które mogą pracować w paśmie 2,4 lub 5 GHz, a nawet w obu jednocześnie. Jeżeli z naszymi składnikami sieci przejdziemy na pasmo 5 GHz, będziemy mieli niemal wszystkie kanały Wi-Fi wyłącznie dla siebie. Przed zmianą upewnijmy się, że wszystkie urządzenia peryferyjne będą działać w trybie 5 GHz.

Odstęp pomiędzy kanałami

Przy wyborze kanału powinniśmy nie zbliżać się do kanału naszego sąsiada. Jeżeli sąsiad zajął standardowy kanał 6, w rzeczywistości wykorzystuje też zakresy kanałów 4., 5., 7. i 8. Jeżeli zajęlibyśmy więc jeden z tych kanałów, doszłoby do konfl iktu. Efekt: przepustowość obu sieci spada na łeb na szyję. Dlatego powinniśmy zachować odstęp trzech wolnych kanałów. Przy 13 kanałach możliwe jest stworzenie maksymalnie trzech sieci, które nie będą się nawzajem zakłócały, na kanałach 1., 7. oraz 13.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News