Dziewczyny nie mogą żyć bez Facebooka

44 procent użytkowników serwisów społecznościowych padło ofiarą cyberprzestępstw

Symantec

Wśród polskich użytkowników coraz większą popularnością cieszy się zagraniczny Facebook, założony przez studentów Uniwersytetu Harvard w 2004 roku. Popularność serwisu Facebook na całym świecie, rosnąca liczba użytkowników i ich aktywność w sieci przyciąga internetowych przestępców. Coraz większym problemem dla użytkowników Facebooka i innych serwisów społecznościowych będą zagrożenia dla prywatności i poufnych danych oraz kradzieże tożsamości.

Firma Symantec – producent oprogramowania marki Norton – przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 44 procent użytkowników portali społecznościowych padło ofiarą ataków cyberprzestępców poprzez te serwisy. Formy ataków były różne: wirusy, niechciane materiały pornograficzne, wiadomości typu spam i „phishing”, wiadomości zawierające fałszywe informacje od cyberprzestepców, którzy podają się za wiarygodne instytucje jak np. banki.

Z badania wynika również, że 72 procent użytkowników komputerów padło ofiarą cyberprzestępstw, a 76 procent użytkowników obawia się zagrożenia kradzieży tożsamości. Ciekawostką jest, że to mężczyźni częściej są ofiarami przestępstw w Internecie, ponieważ podejmują więcej ryzyka aktywnie korzystając z sieci.

W obliczu tych zagrożeń, firma Symantec/Norton oferuje rozwiązania, które pomogą użytkownikom chronić ich tożsamość i skutecznie bronić się przed cyberatakami. Dla użytkowników serwisu Facebook zaprojektowano aplikację Norton Safe Web for Facebook. Jest to darmowe narzędzie, analizujące adresy stron internetowych w poszukiwaniu złośliwych linków – tych które mogą zainfekować komputery użytkowników serwisu Facebook lub zagrozić bezpieczeństwu ich danych osobowych.

Użytkownicy korzystają z serwisu Facebook z różnych przyczyn: poszukują nowych znajomości, chcą podtrzymać obecne lub odświeżyć stare, dyskutować na interesujące ich tematy, zamieszczać swoje filmy czy zdjęcia. Na świecie Facebook ma ponad 350 milionów użytkowników, w Polsce liczba fanów tego serwisu wciąż rośnie. Według danych Gemiusa, w 2008 r. 600 tysięcy Polaków korzystało z serwisu, w listopadzie 2009 r. ta liczba urosła do 3 milionów.

Wśród użytkowników Facebooka w Polsce przeważają ludzie z wykształceniem wyższym lub niepełnym wyższym, 32 procent z nich mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, a większość stanowią kobiety. Grupa ta jest bardzo atrakcyjnym celem cyberprzestepców, stosujących wymyślne socjotechniki, by skutecznie przeprowadzać swoje ataki. Obecnie, gdy coraz więcej ludzi rozpoczyna dzień od logowania w wybranych serwisach społecznościowych, zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest kluczowe.

Aplikację Norton Safe Web for Facebook możecie zainstalować poprzez Facebooka.