Dziewczyny nie mogą żyć bez Facebooka

44 procent użytkowników serwisów społecznościowych padło ofiarą cyberprzestępstw

W Polsce działa 250 serwisów społecznościowych, które gromadzą ponad 16 milionów użytkowników. 44 procent użytkowników portali społecznościowych padło ofiarą ataków cyberprzestępców poprzez te serwisy.

Wśród polskich użytkowników coraz większą popularnością cieszy się zagraniczny Facebook, założony przez studentów Uniwersytetu Harvard w 2004 roku. Popularność serwisu Facebook na całym świecie, rosnąca liczba użytkowników i ich aktywność w sieci przyciąga internetowych przestępców. Coraz większym problemem dla użytkowników Facebooka i innych serwisów społecznościowych będą zagrożenia dla prywatności i poufnych danych oraz kradzieże tożsamości.

Firma Symantec – producent oprogramowania marki Norton – przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 44 procent użytkowników portali społecznościowych padło ofiarą ataków cyberprzestępców poprzez te serwisy. Formy ataków były różne: wirusy, niechciane materiały pornograficzne, wiadomości typu spam i „phishing”, wiadomości zawierające fałszywe informacje od cyberprzestepców, którzy podają się za wiarygodne instytucje jak np. banki.

Z badania wynika również, że 72 procent użytkowników komputerów padło ofiarą cyberprzestępstw, a 76 procent użytkowników obawia się zagrożenia kradzieży tożsamości. Ciekawostką jest, że to mężczyźni częściej są ofiarami przestępstw w Internecie, ponieważ podejmują więcej ryzyka aktywnie korzystając z sieci.

W obliczu tych zagrożeń, firma Symantec/Norton oferuje rozwiązania, które pomogą użytkownikom chronić ich tożsamość i skutecznie bronić się przed cyberatakami. Dla użytkowników serwisu Facebook zaprojektowano aplikację Norton Safe Web for Facebook. Jest to darmowe narzędzie, analizujące adresy stron internetowych w poszukiwaniu złośliwych linków – tych które mogą zainfekować komputery użytkowników serwisu Facebook lub zagrozić bezpieczeństwu ich danych osobowych.

Użytkownicy korzystają z serwisu Facebook z różnych przyczyn: poszukują nowych znajomości, chcą podtrzymać obecne lub odświeżyć stare, dyskutować na interesujące ich tematy, zamieszczać swoje filmy czy zdjęcia. Na świecie Facebook ma ponad 350 milionów użytkowników, w Polsce liczba fanów tego serwisu wciąż rośnie. Według danych Gemiusa, w 2008 r. 600 tysięcy Polaków korzystało z serwisu, w listopadzie 2009 r. ta liczba urosła do 3 milionów.

Wśród użytkowników Facebooka w Polsce przeważają ludzie z wykształceniem wyższym lub niepełnym wyższym, 32 procent z nich mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców, a większość stanowią kobiety. Grupa ta jest bardzo atrakcyjnym celem cyberprzestepców, stosujących wymyślne socjotechniki, by skutecznie przeprowadzać swoje ataki. Obecnie, gdy coraz więcej ludzi rozpoczyna dzień od logowania w wybranych serwisach społecznościowych, zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest kluczowe.

Aplikację Norton Safe Web for Facebook możecie zainstalować poprzez Facebooka.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.