Czemu w USA iPad jest tańszy? Jobs tłumaczy

Dlaczego ceny iPada są w niektórych krajach dużo wyższe? Steve Jobs tłumaczy ten fakt nie agresywną polityką Apple'a, a... wysokimi podatkami.

Dlaczego obywatele krajów muszą płacić dużo więcej za iPada? Niezadowoleni fani Wielkiego Jabłka postanowili się dowiedzieć. Jednak to nie chciwość Jobsa jest odpowiedzialna za podwyżkę cen, a… podatki. Jak odpisał w e-mailu szef Apple’a; „Proszę, doczytajcie. Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii prawo wymaga, by do ceny doliczyć podatek VAT, który wynosi 18%. Ceny w Ameryce nie mają doliczonego podatku”.

Przeanalizujmy zatem omawianą cenę brytyjską. Obywatele Wielkiej Brytanii muszą doliczyć do ceny 17,5-procentowy podatek VAT. Oznacza to, że faktyczna cena iPada to jakieś 365 funtów (cena końcowa – 429 funtów). Po przeliczniku 1,5 dolara za funta otrzymujemy cenę 547 dolarów, czyli wciąż o 47 dolarów za dużo. Jednak po zbilansowaniu innych podatków, które wynoszą, w zależności od stanu, 6 do 10 procent, różnica ta się jednak zmniejsza jeszcze bardziej.

Apple niewątpliwie wysoko się ceni. Ale tym razem nie należy winić firmy Jobsa, a… polityków. Z niepokojem więc czekamy na polską cenę…

Czytaj też: Międzynarodowy iPad, czyli premiera poza granicami USA

0
Źródło: Mac Rumors
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.